Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2013, 08:02

Najväčší investor predával v panike

John Paulson zamával krehkou rovnováhou medzi dopytom a ponukou na trhu so zlatom.

Keď tím analytikov Goldman Sachs Christian Lelong, Max Layton, Damien Courvalin, Jeffrey Currie, a Roger Yuan v správe pre klientom v polovici januára oznámili, že cene zlata pod hrozbou oživenia ekonomiky, nárastu reálnych sadzieb do plusových hodnôt s pozitívnym diferenciálom nad infláciu okolo dvoch percent, hrozí pokles k 1200 dolárom za uncu, veľa špekulantom vyčaril iba uštipačný úsmev.

Keď pred 30.júnom klesalo zlato každý deň už ako kameň, rozdiel medzi spotovou cenou a cenou uzatvoreného podielového fondu Gold Trust obchodovaného na americkej burze NYSE s označením GLD naznačoval že niekto "veľký" sa snaží zlata v panike zbaviť.
 


Následný obrat cenového vývoja po skončení kvartálu potvrdil, že za predajom bol nieto kto reportuje svoje pozície, a predával pod časovým tlakom. Dnes už vieme že predávajúcim v panike bol najväčší fanúšik zlata a najväčší investor v ETF fonde vlastniacom fyzické zlato v trezoroch v Londýne John Paulson. Ten John Paulson, ktorý zarobil miliardy dolárov na hypotekárnej kríze v USA v roku 2008. V 2.kvartály 2013 podľa oficiálnych hlásení predal viac ako polovicu svojej pozície v svojich portfóliách. Konkrétne predal  11 602 700 kusov akcii ETF na zlato v hodnote viac ako 15 miliárd dolárov  a to už s krehkou rovnováhou medzi dopytom a ponukou muselo výrazne zamávať.
 


Problémom do budúcna pre cenu zlata však môže byť aj včerajšia výhra Angely Dorothy Merkelovej v Nemecku ale aj výnimočne prezentovaný osobný názor  Lloyd Craig Blankfeina, aktuálneho šéfa Goldman Sachs, že cena zlata ani pri úrovniach 1200 dolárov za uncu, v priestore rastúcich úrokových sadzieb v USA, je neperspektívnou investíciou, ktorej riziká dnes prevyšujú možný pravdepodobný výnos. Investori v zlate by tak mali do budúcna spozornieť pred koncom každého kvartálu ale aj finančného roka.

Na záver by som rád spomenul 3 krát NIE, ktoré sme minulý týždeň mohli počuť z úst troch silných mužov Ameriky.  Dočasné NIE útokom na Sýriu z úst Baracka Obamu, naozaj prekvapivé NIE od Larryho Summersa, ale aj NIE Bena Bernankeho znižovaniu QE, sú dôkazom toho že v USA platí aj na Slovenku známe "kde je vôľa tam je cesta" a nemožné v súčasnej fáze býčieho trhu neexistuje.

Vladimír Gešperík. Capital Markets

Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.