Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2014, 12:51

Trhy ovládol zmätok

Utorok priniesol na trhy významné makrodáta, začínalo sa už o 10.30 v Anglicku. CPI m/m skončili na +0.2 (verzus -0.1% konsenzus) a medziročná báza dopadla na +1.9% (očakávania +1.6%). Vyššie inflačné čísla sú samozrejme pozitívne pre sterling a kábel to dnes ocenil prírastkom o viac ako pol percenta a vyšplhal sa až na úroveň 1.7200. Z Nemecka sme videli údaje ZEW prieskumu.  Súčasná aj očakávaná situácia dopadli pod konsenzami analytikov a Euro reagovalo výpredajom. Kráľovský menový pár sa však za posledné dni nechce výraznejšie vzdialiť od levelu 1.360 a vidíme tak osciláciu v úzkom pásme.

Poobede zverejňovali čísla USA a to konkrétne Retail Sales. Jadrové skončili na +0.6% (+0.5% kons.), klasické však dopadli horšie, na +0.2% (+0.6% konsenzus). Minulo mesačné čísla boli ale revidované nahor. Dáta boli pomerne neutrálne a tak nespôsobili veľkú reakciu na trhu a investori vyčkávali na prejav Yellen, ktorý začínal o štvrtej. Yellen sa znovu vyjadrovala veľmi obšírne a nepriamo, no spomenula, že guvernéri vidia prvý rate hike v roku 2015. Podľa Goldman Sachs bol prejav „somewhat hawkish“ a vystriedal tak známky „somewhat  dovish“ z posledného zasadnutia. Na trhu tak nastal výpredaj. Najviac si to odnieslo zlato, to spadlo už pod level 1300 USD veľmi prudkým pohybom a nadviazalo na pondelkový sell-off. Pre zlaté býky to už nevyzerá tak ružovo, ako minulý týždeň. Na FX sa darilo zelenej bankovke, kábel vymazal časť ziskov a EURUSD sa dostal na 1.3560, podporený aj spomínanými zlými dátami z EU.

Pomerne škaredo sa obchodovali americké akcie. Tie zvykli na Taper a hawkish komentáre rásť, no v utorok sa im to príliš nedarilo. Prvotný výpredaj po prejave Yellen bol skúpený a indexom sa podarilo zatvoriť takmer okolo nulových úrovní. Rast na nové maximá tak pokračuje a americké benchmarky  zatvorili seansu nasledovne: DJIA +0.03 %, NDX -0.54 %, SPX -0.19 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.