Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2013, 13:53

Amerika riskuje hlbokú recesiu

Podľa Obamu Spojené štáty riskujú hlbokú recesiu v prípade, že Kongres sa nedohodne jednak na rozpočte, ale predovšetkým na navýšení dlhového stropu.

Pokračujúca hra v Bielom dome sa začína podobať na pokrovú situáciu, kedy hráč staví posledné žetóny a dúfa, že protihráč, často krát s lepšími kartami, nedorovná, alebo dealer vyloží tú správnu kartu.

Podľa prezidenta Obamu totiž Spojené štáty riskujú hlbokú recesiu v prípade, že Kongres sa nedohodne jednak na rozpočte, ale predovšetkým na navýšení dlhového stropu. Už teraz je jasné, že pokračujúci shutdown bude stáť tamojšiu vládu nemalé peniaze, no môže byť aj horšie. Obama upozornil na paniku ohľadom znižovania deficitu z roku 2011, kedy až „superkomisia" našla kompromis. Do úvahy vzal vzájomnú blokádu demokratom a republikánov už aj MMF, ktorý znížil výhľad rastu globálnej ekonomiky z 3.1 na 2.9 % v tomto roku a z 3.8 na 3.6 % v roku budúcom. Ako dôvod uviedol slabší hospodársky rast v emerging markets krajinách a predovšetkým nejasnú situáciu v USA. Upozornil taktiež na to, že ak USA nenájdu kompromis do 17. októbra, čo je prakticky deadline, ohrozia tým významne hospodárstvo na celom svete.

Na negatívnu situáciu tak reagujú predovšetkým rizikové aktíva, na čele s akciami, ktoré strácajú každým dňom. SP 500 utŕžil najväčšiu dvojdennú stratu od augusta a dostal sa už pod úroveň 100 dňového kĺzavého priemeru, Dow Jones sa približuje dokonca k 200 dňovému priemeru a kompletne vymazal septembrové zisky. Relatívne najlepšie na tom je technologický index Nasdaq, ktorý sa až do utorka držal, no aj on včera výrazne zletel.  Americké benchmarky ukončili seansu nasledovne: Dow -1.06, S&P -1.23 %, Nasdaq -2.00 %.

Hroziaci default Spojených štátov začali brať vážnejšie aj dlhopisoví obchodníci, o čom svedčí mierny rast výnosov na väčšine štátnych dlhopisoch v posledných dňoch. Zaujímavo sa však vyvíjajú napríklad dlhopisy Portugalska, ktorých výnos včera prekvapivo klesol o 2.6 bps.

V utorok sa darilo aspoň rope, ktorá vzrástla o 0.45 %, a zemnému plynu, ktorý zdražel dokonca o viac ako 2 %. Na ne naviazaný sektor utilít bol jediným spomedzi sektorov v rámci indexu S&P 500, ktorý skončil v zelenom.

forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.