Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 10:48

Protesty v Hong Kongu testujú akcie

Otvorenie trhov po víkende bolo pomerne nervózne. Investori sa zameriavali na protesty za demokraciu v Hongkongu, kde sa zišlo podľa odhadov viac ako 100 000 ľudí. Všetky „dobrovoľné zhromaždenia“ podobného druhu sú na trhu vnímané negatívne a rizikovo a tak sme aj tento krát videli už počas noci nervozitu a skôr tlaky na pokles rizikových aktív.

Citeľný tlak bol hlavne na akciách, futures na americké hlavné benchmarky strácali až okolo jedného percenta do otvorenia amerických parketov. Ako to už býva zvykom, dip buyeri prišli presne na minútu s gongom a akcie sa pobrali strmšie nahor, počas celej seansy sa im podarilo vymazať takmer celé straty. Dow Jones otváral pod úrovňou 17 000 bodov, no takmer 150 bodovým „rampom“ smerom nahor dokázal takmer zatvoriť v zelenom, len v minimálnej strate.

Podobne bol na tom aj index SPX, úroveň 2000 bodov je ale stále vzdialená viac ako 20 bodov a trejderom sa nedarí podržať index nad týmto levelom, aby sa pokúsili o vytvorenie nových maxím. Ku koncu seansy to však vyzeralo na to, že aj problémy v Hong Kongu budú rýchlo zabudnuté a nikoho to viac nebude trápiť.

Počas obchodovania sme sledovali aj prejav Fischera, ktorý je aktívnym jastrabom vo Fede. Znova potvrdil, že prvý rate hike by mal prísť už v 1Q 2015, čo je podľa neho správny čas. Na FX trhu nastala v pondelok konsolidácia, EURUSD sa pokúšal preraziť 1.2700, no medvede to tu zatiaľ pokrývajú. USDJPY sa snaží o tlak na 110.00, aktuálne končí obchodovanie okolo 109.50. Z komodít bola zaujímavá prevažne ropa WTI.

Z cien pod 93.00 vyštartovala pred obedom prudko nahor a skončila až pri 94.50 dolárov za barel. Zlato konsolidovalo pod 1220 USD, trende je stále v prospech medveďov. Americké desať ročné bondy bidované, výnos poklesol ku 2.491%. HYG skupované pri augustových minimách na 91 USD, zatiaľ sme nevideli nové swingové minimá, situácia tu začína byť zaujímavá a volatilita postupne vzrastá. VIX otváral nad 17 bodmi, no s rastom akcií poklesol až pod 16.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.