Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2014, 10:40

Krvavá červená na akciových trhoch

Zhrnutie štvrtkového obchodného dňa začneme správami o situácii v Argentíne. Po neúspešných rokovaniach predstaviteľov krajiny a jej veriteľov na čele s hedgovými fondmi, ktoré neviedli k vzájomnej dohode, sa Argentína ocitá v nezávideniahodnej situácií vedúcej k štátnemu bankrotu. Bohužiaľ, už druhý krát v priebehu 13 rokov. Argentínsky index MERVAL v stredu rástol o približne 7 % avšak po týchto negatívnych správach celý rast vymazal.

Silnejúci americký dolár na začiatku obchodného dňa spôsoboval výpredaje ropy WTI až pod 100 USD/barel. V priebehu dňa dochádzalo k ľahkému zmazávaniu strát, avšak následne cena ropy WTI opätovne klesala a o 22:00 CET sa obchodovala na úrovni 97.99 USD/barel čo predstavuje dennú stratu o 2.28 %. Ropa Brent sa v rovnakom čase nachádzala na úrovni 105.78, -0.69 %. Vypredávané bolo aj zlato, ktoré zlomilo silnejší support okolo 1290 USD a kleslo až na 1280 USD, čo predstavuje dennú stratu približne 1 %.

Akciové indexy, ako v Európe, tak aj v Amerike, uzatvárali v červených číslach. Nemecký DAX uzatváral najnižšie od apríla tohto roku na úrovni 9407.48, -1.94 % ovplyvnený poklesom maloobchodných  tržieb založených na medziročnej báze a prepadom druhého najväčšieho výrobcu športového oblečenia, nemeckej spoločnosti Adidas AG (ADS.GR). Adidas znížila výhľady zisku na tento rok a akcie prudko padli a odpísali si až 15.50 %, čo je najväčšia strata od roku 1997. Na ostatných indexoch v Európe sme videli taktiež silný sell-off: Stoxx 50 -1.70 %, FTSE 100 -0.64 %, CAC 40 -1.53 %, IBEX 35 -2.10 %.

Americké akciové indexy uzatvárali so stratami viac ako 1 %. Dow Jones Industrial Average po výpredajoch dosiahol svoje dvojmesačné dno s poklesom o 1.87 %, S&P 500 sa prepadol o 2.00 % na úroveň 1930,69. NASDAQ uzatváral so stratou 2.10 % na 3892.50.

Obchodovanie na FX trhu bolo sprevádzané menšou volatilitou. V úvode dňa si silnejšiu pozíciu udržiaval americký dolár, ktorú však oslabil nárast nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Dolárový index napokon uzatvára obchodovanie bez výraznejších zmien. Kanadskému doláru na menovom páre USDCAD pomohol rast kanadského HDP, ktorý prekonal očakávania analytikov na medziročnej aj medzimesačnej báze, pár však nakoniec taktiež končí obchodovanie okolo otváracích úrovni.  

Z dôležitých makroekonomických údajov sme sledovali aj ďalšie fundamenty. Austrálske stavebné povolenia založené na medzimesačnej báze poklesli o 5 %, hlavná úroková sadzba v Českej republike zostala nezmenená na úrovni 0.05 % a rekordný prepad bol zaznamenaný na PMI indexe z USA, Chicago až na 52.6 oproti 62.5 z júna, čo je najväčší prepad v histórii tohto ukazovateľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.