Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Už úvod týždňa nám naznačil, akým smerom sa budú zrejme uberať akciové indexy v najbližších dňoch, kým sa politici v Spojených štátoch neumúdria a neprídu s kompromismi a riešeniami súčasnej patovej situácie. Na oboch brehoch Atlantiku cítiť stupňujúcu sa nervozitu. Aj napriek tomu, že väčšina európskych benchmarkov v pondelok stratila len mierne, stačilo to na dosiahnutie 4 týždňových miním. Nemecký DAX otvoril pondelkové obchodovanie s gapom -0.7 %, dostal sa až o -1.3 % nižšie oproti piatkovému close, no počas dňa bol tento prepad skúpený späť a DAX uzavrel len so stratou -0.36 %. FTSE 100 si odpísal -0.26 %, IBEX35 -0.41 %. Na týchto pohyboch vidno, že každá slabosť USA nie je v konečnom dôsledku dobrá ani pre samotnú Európu. Úplne mimo reality je stále taliansky index FTSE MIB, ktorý si aj naďalej užíva upokojenie politickej situácie v krajine a ignoruje zvyšok sveta. Pripísal si ďalších +0.66 % a stále atakuje nové maximá ešte z roku 2011.

Pondelkovým katalyzátorom akciových prepadov boli predovšetkým víkendové vyhlásenia Boehnera, ktorý vyvrátil akékoľvek navýšenie dlhového stropu bez ďalšieho balíčka ústupkov zo strany Obamu. Vyjadril sa tiež, že krajina sa môže ocitnúť v defaulte, ak Obama bude aj naďalej odmietať rokovať. Ten si stále stojí za svojim a vyzerá to tak, že svoj Obamacare si nedá za žiadnu cenu. SPX stratil -0.85 %, DJIA -0.90 %, a technologický NASDAQ -0.98 %.

Nervozitu cítiť už len pri pohľade na VIX, ktorý aj v pondelok vzrástol o úctyhodných 11 % a zakotvil na 18.57 bodoch. Je tak najvyššie od júna 2013. To, že akcie sú momentálne krátkodobo „out of mode" dokumentuje pohyb na zlate, kde investori hľadali svoje útočisko. Jeho spotová cena v pondelok vzrástla o +0.9 % a dostala sa cez 1322 dolárov za uncu. Futurres s dodávkou v decembri vzrástli dokonca o +1.2 % na 1325 dolárov. Futures na striebro poskočili až o 2.9 % na 22.39 dolárov.

Eurodolár sa obchodoval veľmi opatrne a počas celého dňa sa pohyboval medzi 1.354 a 1.358 EUEUSD. Oproti jenu sa však americká mena prepadla na niekoľkotýždňové minimá.

forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.