Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2013, 00:51

Trhy padli. Pre údajné výbuchy v Bielom dome

Obama sa podľa sociálnej siete mal zraniť. Akcie hneď vymazali celodenný prírastok.

V utorok pokračovala rally na akciových trhoch medzi oboma brehmi Atlantiku. V Európe to zapríčinila úspešná aukcia španielskych dlhopisov, ktorá zvýšila dôveru investorov v juh Európy. Výnosy na španielskych desaťročných dlhopisoch poklesli za posledný mesiac z úrovne 5.13 % na súčasnú hodnotu 4.27 %. Dokonca výnosy na talianskych dlhopisoch včera klesli pod úroveň 4 %, čo sa stalo prvýkrát od novembra 2010. Portugalské 10-ročné bondy klesli taktiež na najnižšie hodnoty za vyše dva roky.

Slabé fundamenty prichádzajúce z Európy podporili očakávania na zníženie úrokových sadzieb ECB, čo môže prísť v najbližších mesiacoch. Index nákupných manažérov vo výrobe ale aj v službách poklesol oproti odhadom aj v Nemecku ale aj v Eurozóne. Celoeurópsky akciový index EuroStoxx 600 si včera polepšil o 2.43 % a uzavrel na úrovni 292.63 bodov. , čo predstavuje najväčší jednodenný percentuálny prírastok od augusta 2012. Európske benchmarky uzavreli obchodný deň výrazne v zelenom: FTSE100 +2.00 %, DAX +2.41 %, CAC40 +3.58 %, IBEX 35 +3.26 %.

Newyorská burza. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Kráľovský menový pár poklesol vďaka špekuláciám so znížením úrokových sadzieb v Eurozóne na svoje dvojtýždňové minimá. Na záver obchodného dňa sa pohyboval na úrovni 1.3001 EURUSD.

V USA boli včera uverejnené dáta o nákupoch nových domov, ktoré zaznamenali najlepší štvrťrok od roku 2008, čo poskytuje ďalšie dôkazy o trvalom oživovaní trhu s bývaním. Analytici odhadovali predaje na úrovni 416- tisíc domov, no v skutočnosti sa predalo o tisíc domov viac.

Veľmi zaujímavým momentom bolo včerajšie vyhlásenie na jednej zo sociálnych sietí, že v Bielom dome došlo k sérii výbuchov a prezident Obama je zranený. Na toto vyhlásenie automaticky reagovalo trio amerických indexov flash-crashom, keď vymazali za dve minúty celodenný prírastok. Išlo však o falošné správy a trhy sa dostali za pár sekúnd na svoje úrovne a pokračovali v raste. Hlavné americké indexy uzatvárajú utorňajšie obchodovanie v zelenom pásme: S&P500 +1.04 %; Dow Jones +1.05 % ; Nasdaq +1.11 %.

Vývoj indexu Dow Jones v utorok (graf sa zväčší po kliknutí):

Zdroj: patria.cz

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.