Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2013, 10:49

Rally je prerušená, ECB odštartuje testovanie bánk

Štvordňová mohutná rally priniesla štyri historické rekordy na indexe S&P 500, no ako vždy, nič netrvá donekonečna a včera nastalo mierne vydýchnutie. Akcie sa nachádzali v červenom teritóriu od otvorenia londýnskej seansy a ani príchod amerických obchodníkov nezmenil nič na tom, že svetové benchmarky skončili obchodný deň v stratách: Dow -0.35 %, S&P -0.47 % , Nasdaq -0.57 %, DAX -0.31 %.

Aj napriek dnešným prepadom však zaznamenávajú akcie jeden z najlepších rokov, keď taký S&P 500 je v tomto roku hore stále o 23 % a je tak len pol percenta vzdialený od najlepšieho výsledku za poslednú dekádu. To, že akciám sa darí, podporuje aj pokračujúca výsledková sezóna. Spomedzi 162 spoločností zo spomínaného indexu až 76 % doposiaľ prekonalo očakávania analytikov.

Z Európy zaujali správy z ECB, ktorá už v novembri spúšťa kontrolu bankových aktív v 130 najvýznamnejších bankách eurozóny. V rámci záťažových testoch je zatiaľ vytypovaných 24 nemeckých, 16 španielskych a 15 talianskych bánk. Kontrola by mala odhaliť možnosti bánk fungovať aj v prípade ekonomických šokov, na čo budú potrebovať držať neustále kapitál v hodnote 8 % z ich rizikových aktív. Po ukončení programu s názvom Asset Quality Review bude ECB schopná regulovať banky v rámci pripravovanej bankovej únie, ktorej sa vehementne dožadujú viacerí predstavitelia finančnej sféry. Avšak mierna neistota, čo sa aktuálnych kníh veľkých finančných domov týka, spôsobila značný výpredaj akcií európskych bánk: Deutsche Bank -2.18 %, Societe Generale -2.42 %, BNP Paribas -2.18 % a Banco Santander -2.39 %.

Na komoditách sme zaznamenali taktiež výpredaje, keď index GSCI tvorený 24 komoditami poklesol o 1.40 %, keď klesali najmä platina, ropa a zemný plyn. Zlato stratilo 6 USD a striebro 12 centov.

Zaujímavý je naďalej postup eurodolára v ústrety úrovni 1.38. Včera pár dokázal vzrásť iba o zanedbateľných 5 bps., nakoľko spomínaná hranica je určite silno bránená medvedími obchodníkmi, no výhľad zostáva naďalej pozitívny pre euro, nakoľko ECB mlčí a FED je stále aktívny.

forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.