Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2014, 10:01

Rusko posiela akcie do červeného teritória

Pripravované kroky ruského Kremľa spôsobili vo štvrtok výrazné trhové pohyby na oboch brehoch Atlantiku. Spomedzi európskych benchmarkov si to odniesol najmä nemecký DAX. Takmer všetky akcie okrem jednej, zo sektoru zdravotníctva, klesali. Spoločnosť Fresenius bola vo štvrtok jedinou so zeleným closeom. DAX stratil cez 1.5 %. Tento pokles nemá na svedomí ani prejav Maria Draghiho, ktorý len zopakoval, čo už trhy vedeli. Neposlal ho tam ani výsledky ekonomického kalendára. Na svedomí to majú ruské súdy. Tie by totiž majú od Kremľa dostať povolenie na prípadné zhabanie zahraničných aktív ako odpoveď za západné sankcie voči Rusku. Načasovanie tohto kroku by sme mohli pripísať ako odplatu Vladimíra Putina za zhabanie 30 miliónov v aktívach Arkadyovi Rotenbergovi. Ten je totiž dlhodobým spojencom ruského prezidenta.

Výpredaje neobišli ani ostatné európske benchmarky, ktoré odpisovali tiež viac ako 1 %. Paneurópsky index EuroStoxx stratil so zatvorením európskych trhov viac ako 1.2 %. Francúzsky CAC stratil 1.32 %.

Americké akcie klesajú rovnako ak nie viac ako na európskom kontinente.  Americké akcie klesali na čele so spoločnosťou s jablkom v logu. Hlavné indexy uzatvorili nasledovne: DJIA -1.54 %, NASDAQ -1.94 %, SPX -1.62 %. Na Apple  doľahol nezáujem investorov zapríčinený ich novinkou iPhone 6. Tento nový model sa vo vrecku ohýba a predstaviteľom spoločnosti sa nedarí presvedčiť trhy o kvalite svojho modelu a akcie strácajú viac ako 3.8 %.

Index volatility známy ako VIX sa vo štvrtkovom obchodovaní zvýšil o 23 % na 16.34, čo je najviac od júla tohto roka. Sme totiž v atmosfére, že vďaka zlepšujúcim sa US dáta by americká centrálna banka Fed mohla pohnúť smerom zvyšovania úrokových sadzieb. Výrazné pohyby boli možné vidieť aj na kráľovskom menovom páre. EURUSD sa nakrátko pozrel pod úroveň 1.27. Nedokázal sa tam však udržať ani vďaka dobrým dátam za US trhu práce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.