Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2014, 00:00

Chybné testy ECB smerujú eurozónu do agónie

Jediným problémom testovania je, že ECB mala testovať scenár deflácie. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by výsledky nedopadli tak lichotivo.

Čudná politika ECB až do júna 2014 zbytočne tlačila menový pár EURUSD k hraniciam okolo 1.4, pričom 200 mesačný priemer je už niekoľko rokov okolo 1.22. Americký FED tak spolu s Bank of Japan vďaka jastrabom s Nemecka či Rakúska, mohol ťažiť z minulý týždeň skončeného QE, pričom Európa sa utápala napriek inflácií okolo 1 percenta v inflačných až hyperinflačných blúzneniach na hranici recesie.

Keď si páni doktori z ECB všimli že pacientovi nehrozí infarkt ( inflácia ) ktorého sa tak báli, ale skôr chudokrvnosť rozhodli sa v júni 2014, že mu oznámia, že pre neho pripravujú liečbu.. Neprešlo ani pár mesiacov a páni doktori sa rozhodli otestovať pacienta opäť na vysoký krvný tlak ( testovanie bánk za scenára inflácie v Eurozóne ). Výsledky záťaže na vysoký krvný tlak dopadli super a iba 23 bánk podľa testovania potrebuje kapitálovú injekciu za predpokladu inflácie (vysokého krvného tlaku) v Eurozóne. Jediným problémom testovania je že ECB mala testovať scenár deflácie ( chudokrvnosti ). S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by výsledky nedopadli tak ,,lichotivo,,. Prečo počas rastu akciových trhov a pozitívnych nálad, kedy by akciové trhy aj pravdivé nelichotivé výsledky zvládli, doktori nenabrali odvahu na pravdepodobný scenár je čudné a potvrdzuje prevládajúcu schizofréniu medzi bankármi z ECB.

Pozitívom posledných mesiacov je aspoň poznanie, že počas svetlejších dní pánom doktorom z Nemeckej (Rakúskej) centrálnej banky je už jasné, že inflácia pravdepodobne tak skoro nebude, čo im každý deň potvrdzuje aj klesajúca cena zlata. Paradoxne, keďže obyvateľstvo Nemecka má vysoké úspory a úveruje slabšiu polovicu EU, tešia sa pani bankári stále na defláciu, ktorá by znamenala, že za svoje pohľadávky dostanú v budúcnosti reálne viac. To, že im pacient pod váhou deflácie ich pôžičiek a úsporných opatrení môže nakoniec odmietnuť platiť ako keby dnes ignorovali. Reálne tak hrozí Európe pri súčasnej liečbe Japonská cesta. Japonsko, v deflačnej agónií prežilo viac ako 20 rokov. Až v posledných 2 rokoch si Japonci začali uvedomovať hrozbu prehlbovania deflačnej špirály v spojitosti s demografickou katastrofou do ktorej sa Japonsko nezadržateľne rúti.

Našťastie Japonsko sa rozhodlo pre liečbu, ktorú v prípade úspechu o niekoľko rokov bude môcť zopakovať aj ECB. Dovtedy musíme dúfať, že pnutie v roku 2016 či 2017 EU ustojí ( najmä britské referendum o vystúpení z EU ) a nasadená bude práve metóda z Japonska či USA. S veľkou pravdepodobnosťou dovtedy sa minú ECB všetky neúčinné alternatívy, takže nič doktorom z ECB ani nezostane.

Mimochodom japonská cesta tento rok pre finančné trhy priniesla príležitosti, ktoré naposledy im ponúkol Draghi počas leta 2012 svojim vyhlásením o nezvratnosti Eura. Väčšina ,,odborníkov,, v japonskej ceste videla hrozbu, no tí šikovnejší príležitosť roka čo potvrdili aj posledné týždne!

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.