Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Záver týždňa nám priniesol odlišnú náladu na oboch brehoch Atlantiku. Kým Európski investori sa vrátili po sviatkoch ešte stále sviatočne a optimisticky naladení, tí na Wall Street už toho rastu za celý týždeň mali dosť a zobrali si chvíľku oddychu.

V Nemecku tri a vo Francúzsku dva dni trvala vianočná pauza na akciových parketoch. Po návrate európskych traderov z dovoleniek, benchmarky na Starom kontinente v piatkovom obchodovaní potvrdili stále prebiehajúcu, už dvojtýždňovú rally. EuroStoxx 600 vzrástol tento týždeň o 2 % a uzavrel na hodnote 327.68 bodov. Pokračuje tak v zdolávaní úrovní ešte z mája roku 2008. Štatisticky je December silným mesiacom práve pre akcie. Jeho začiatok nebol nijako oslnivý, indexy prežívali miernu korekciu v obave a strachu z taperingu (teraz vieme, že zbytočného) a práve preto sa trhy momentálne snažia dohnať stratený čas. Potvrdzuje to samozrejme aj nemecký DAX, ktorý od polovice mesiaca získal už viac ako 6 %, za vianočný týždeň 2 %, z toho v piatok +1.06 %. Podarilo sa mu prekonať 9500 bodov a uzavrieť až na konečných 9589.39 bodoch. Zvyšok skončil nasledovne: CAC +1.4 %, FTSE 100 +0.85 %, FTSE MIB +1.39 %.

Na Wall Street  rozbaľovali vianočné darčeky v podobe „all time" HIGH už vo štvrtok a v závere týždňa došiel akciám dych. SPX si odpísal -0.03 %, NASDAQ -0.25 % a DJIA -0.01 %. Ako som spomenul, december je síce mesiacom akcií, no v závere roka nebýva zvykom, aby bola rally až taká výrazná, ako sme mohli po celý týždeň vidieť. Je to tak trošku „Santa Claus" rally, založená na naozaj nízkych objemoch, bez fundamentálneho základu a vidieť detailne do pohybov je veľmi zložité. Kupujúcimi v tomto týždni mohli byť aj portfólio manažéri, ktorí potrebujú v závere roka spraviť ešte pár obchodov a rásť spolu so svojim benchmarkom. Prepadákom dňa z korporátnych akcií sú akcie Twitteru, ktoré sa prepadli o viac ako 12 %. Za stratami stojí banka Macquarie, ktorá znížila hodnotenie akcií z „neutral" na „underperform" a potvrdila, že valuácia firmy je až príliš vysoko vzhľadom na to, že Twitter stále reálne nezarába.

Perličkou dňa bol glosár guvernéra nemeckej Bundesbanky, Weidmana, ktorý sa vyjadril, že nízke sadzby nie sú dobré pre ochotu robiť dôležité politické reformy a že ECB by mala držať sadzby vyššie, pretože jej hrozí inflácia. S prvou časťou by sa ešte súhlasiť dalo, ale tá druhá mi skôr pripadá ako povianočný vtip, nakoľko nielen Európa je stále pod vplyvom deflačných tlakov. Eurodolár po jeho slovách povyberal stopky až na 1.389 EURUSD, aby sa následne vrátil späť k 1.374. Aj tu vidíme, že na nízkych objemoch a ešte k tomu na eurodolári sa vždy dá urobiť všeličo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.