Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2014, 16:24

Austrálsky dolár je pod tlakom

Dnes sa to najzaujímavejšie pri takmer prázdnom ekonomickom kalendári deje na devízových trhoch. Na nich sa nedarí austrálskemu doláru. Jeho pokles sa začal už včera v popoludňajších hodinách, kedy ratingová agentúra S&P varovala vládu, že pokiaľ nepodnikne kroky na zníženie deficitu, tak môže prísť o najvyšší AAA rating. V nočných hodinách ho prehĺbil protokol z posledného zasadnutia centrálnej banky. Ten síce zásadne nezmenil výhľad pre budúcu politiku, niektorí obchodníci však v miernej zmene formulácie výhľadu pre budúci vývoj sadzieb našli signál, že by sadzby mohli ostať na súčasných úrovniach ešte dlhšie.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj prejav viceguvernéra centrálnej banky Debelleho, podľa ktorého by mal austrálsky dolár oslabiť, keďže očakáva zníženie prílevu kapitálu do krajiny. AUDUSD sa po dvoch týždňoch dostal pod úroveň 0,93 a dnes o 16:00 sa obchoduje na úrovni 0,9252. Z nášho pohľadu ostáva najpravdepodobnejším scenárom ďalšieho vývoja bočný trend. Pokiaľ by prišla ďalšia vlna zlých čísel z Číny, tak by nás neprekvapilo ani navýšenie strát.

Vývoj AUDUSD (D1)

Volatilná je dnes aj britská libra. Tú rozkývali inflačné dáta. Medziročný rast indexu spotrebiteľských cien sa zrýchlil z 1,6 % na 1,8 % (oč. +1,7 %), čo libru poslalo nahor, vzápätí však libra značnú časť ziskov vymazala, keď index výrobných cien, ktorý môže predznačovať aj budúci vývoj spotrebiteľskej inflácie, v apríli medzimesačne klesol až o 1,1 % (oč. 0 %). Aj napriek tejto korekcii je libra najsilnejšou menou doterajšieho priebehu dnešného obchodovania. EURGBP si na čas siahol na nové najnižšie úrovne od januára 2013, o 16:00 sa obchoduje na úrovni 0,8134.

Čo sa týka správ na makroekonomickej úrovni, tie dnes nedorazili žiadne a tak sa akcie aj dnes obchodujú s minimálnymi zmenami. O 16:00 strácajú paneurópsky index EuroStoxx50 a širší americký index S&P500 zhodne po 0,4 %

Dnes ešte môžu do obchodovania prehovoriť verejné vystúpenia vrcholných predstaviteľov FEDu Plossera (18:30) a Dudleyho (19:00). Zajtra bude témou číslo jedna protokol z posledného zasadnutia FEDu (20:00), opäť sa v ňom budú sledovať náznaky, kedy by mohli ísť úrokové sadzby po prvýkrát nahor. Volatilná ostane libra, Bank of England zajtra taktiež zverejní protokol zo svojho posledného zasadnutia (10:30) a z Británie dorazia aj aprílové maloobchodné tržby (10:30; oč. +0,4 % m/m). Okrem toho bude v ranných hodinách zasadať aj japonská centrálna banka (čas neurčený), od nej sa ale nič dôležitejšie neočakáva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.