Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Vo veľkom rozhovore pre finančnú televíziu CNBC legendárny investor a jeden z najbohatších ľudí sveta Warren Buffett opäť zopakoval svoju známu matru, že je „šialené“ časovať vstup na trhy pri investovaní, keď sa ho pýtali na názor ohľadne turbulencii na trhoch od začiatku roka. Dodal: „V 10, 20 alebo 30-ročnom časovom horizonte si myslím, že akciové trhy budú vyššie ako dnes.“

Zároveň povedal, že takmer vždy, každý mesiac nakupuje akcie. „Je ťažké si spomenúť na mesiace, kedy sme nekupovali akcie,“ podotkol šéf Bershire Hathaway. „ Skvelou investičnou stratégiou je konzistentne nakupovať akcie počas celého života a neobávať sa toho, keď niektorý mesiac alebo rok klesajú. To je to, čo poviem svoje žene v závete, aby robila.“

Prehľad trhov:

Akciové trhy
Európske akciové trhy otvárali pondelkové obchodovanie v stratách, keď všeobecné bezzubé komuniké po zasadnutí skupiny najväčších ekonomík sveta G 20 sklamalo investorov ohľadne konkrétnych krokov podpory ekonomického rastu. Straty však boli postupne mazané v reakcii na zníženie miery povinných minimálnych rezerv bánk Čínskou centrálnou bankou. Celkovo však na trhu pretrváva skôr opatrnosť a skepsa, čoho dôkazom je fakt, že európske akcie zaznamenali za február už tretí mesačný pokles v rade. Podobnou bilanciou sa môže pochváliť aj Wall Street, ktorá končila včera v stratách, keď reakcii na čínske menové stimuly pomerne rýchlo zanikla. Prispelo k tomu aj zverejnenie slabších makrodát z USA v podobe januárových nerealizovaných predajov domov a februárového zhoršenia sa aktivity v okolí Chicaga meranej indexom Chicago PMI, ktorí indikuje kontrakciu.

Dlhopisové trhy
Výnosy dlhopisov eurozóny klesali v reakcii na zverejnenie poklesu inflačných tlakov v eurozóne za február, čo zvyšuje pravdepodobnosť toho, že ECB bude budúci týždeň na zasadnutí konať a ďalej uvoľní menovú politiku. Krátky koniec nemeckej výnosovej krivky klesol na nové historické minimá, pričom nemecké dlhopisy sa obchodujú so záporných výnosom až do splatnosti deväť rokov. Výnosy amerických dlhopisov takisto klesali, keď ich ťahala nadol Európa ako aj skepsa a nervozita na finančných trhoch spolu so zverejnením slabých makrodát z USA.

Komoditné trhy
Ceny ropy rástli, keď investori dúfajú, že členovia OPECu by sa mohol predsa len dohodnúť na obmedzení je ťažby, hoci Irán signalizoval jasné „nie“. Navyše časť trhu začína hrať na to, že previs ponuky by sa mohol postupne odstrániť, keď pomaly, ale iste rastie dopyt, pričom zároveň klesá ťažba z bridlíc v USA. Zlato rástlo v prostredí, kde sú investori aj pri krátkodobom raste akciových trhoch nervózni, keďže v atmosfére pretrváva zvýšená neistota ohľadne svetového ekonomického rastu.

Devízové trhy
Euro strácalo voči doláru a kleslo pod 108 dolárových centov, keď februárové čísla inflácie z eurozóny ukázali na jej väčší pokles ako čakal trh. To výrazne zvyšuje pravdepodobnosť toho, že ECB by budúci týždeň mohla prísť so sériou opatrení na podporu ekonomického rastu a rastu inflácie. Doláru preto včera neprekážalo ani zverejnenie slabších makrodát z USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.