Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 00:00

Páčia sa Vám šperky z platiny? Je lacnejšia ako zlato

Chceli by ste svadobný prsteň z platiny? Cena platiny je historicky nižšia ako cena zlata.

Páčia sa Vám šperky z platiny? Je lacnejšia ako zlato
Zdroj: Reuters

Trhová cena bieleho kovu sa podobne ako u väčšiny ostatných drahých kovov v posledných rokoch prepadla.

Jej hodnota sa teraz pohybuje až 52 percent pod jej päťročným maximom. Je tak dokonca lacnejšia ako zlato. A k tomuto javu za posledných sto rokov došlo len niekoľkokrát.

Teraz sa práve v takomto historickom momente nachádzame. Za uncu zlata možno dnes získať uncu a štvrť platiny. Traderi by teda mali spozornieť.

Na pokles ceny platiny malo vplyv niekoľko faktorov súčasne. Jedným z nich je súčasné posilňovanie zlata, ktoré je spôsobené obmedzením ťažby a nervozitou na globálnych trhoch.

Pod nízku cenu bieleho kovu sa okrem toho podpísala aj aféra Dieselgate. Prepad dopytu po dieselových automobiloch, ktorý vyvolal škandál Volkswagenu a iných výrobcov pri podvádzaní pri emisných prehliadkach, spôsobil pokles záujmu o biely kov. Viac ako 40 percent dopytu po platine totiž pochádza z automobilového priemyslu, kde sa využíva do katalyzátorov dieselových motorov.

V neposlednom rade tlačia cenu platiny nadol aj jej zvyšujúce sa zásoby, ktoré sa však nestretávajú so dostatočným dopytom. Nádejou pre túto komoditu by v budúcnosti mohla byť Čína, ktorá je jedným z jej najväčších odberateľov.

Odtiaľ v súčasnosti pochádzajú dve tretiny dopytu po platine určenej na šperky, pričom jej obľuba v tejto krajine nestále rastie a to najmä medzi mladými ženami. Uvoľnená rodinná politika Číny tak môžeme do budúcnosti predstavovať nádej na rast dopytu po tomto drahom kove.

Autor je riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.