12.01.2017, 00:00

Zvolenie Trumpa predstavuje zlom v režime fungovania globálneho systému

November sa niesol v znamení azda najsledovanejšej udalosti roka. V Spojených štátoch sa v priebehu celého roka vyostroval boj niekoľkých prezidentských kandidátov, aby spomedzi nich nakoniec vzišla dvojica Hillary Clintonová za demokratov a Donald Trump za republikánov. Víťazom sa nakoniec len veľmi tesne stal magnát a miliardár Trump. Ten sľubuje nielen obnovu infraštruktúry Spojených štátov, ale aj revíziu zahraničnej politiky krajiny. Na hraniciach s Mexikom chce postaviť múr, skamarátiť sa s ruským lídrom Vladimirom Putinom a menej sa starať o východných partnerov Severoatlantickej aliancie.
Zdroj: Reuters

Svetová ekonomika by mala v tomto roku zrýchliť svoj rast vďaka akcelerácii v Spojených štátoch a v Japonsku pri stabilnom raste eurozóny a zlepšovaní momentu rozvíjajúcich sa krajín, najmä Ruska a Brazílie, hoci čínska ekonomika sa bude naďalej pozvoľne spomaľovať.

Zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta a jeho program reforiem predstavuje tektonický zlom v doterajšom režime fungovania globálneho systému, kde predpokladáme väčší a rýchlejší vplyv fiškálnej politiky na hospodárstvo, čo by zároveň malo vyvolať aj reflačný tlak.

Hlavným driverom roka 2017 bude opäť politika. Menová však nebude už tým jediným „hráčom v meste“. Spojené štáty by mali implementovať veľký fiškálny stimul bez podpory kvantitatívneho uvoľňovania, kým v Európe bude pokračovať kvantitatívne uvoľňovanie bez väčšej podpory fiškálnej politiky.

Japonsko bude kdesi uprostred, kde uvoľnená menová politika a kontrola výnosovej krivky umožnia aj väčšie vládne výdavky, ale celkovo sa to nebude príliš odlišovať od dnešného nastavenia. Z určitého uhla pohľadu možno povedať, že efektívne vidieť cezhraničné zavedenie helikoptérových peňazí, kde beneficientom sú USA.

Pokračovanie uvoľnenej menovej politiky vo väčšine sveta, špeciálne v eurozóne a v krajine vychádzajúceho slnka totiž znamená, že rast amerických výnosov by mohol byť pomalší, ako keby na ne vplývala len agresívna fiškálna politika Trumpovej administratívy.

Tento rok bude prechodný a plný rozporov. Prechodný práve preto, že zadlženosť vo svete je pomerne vysoká a expanzívna fiškálna politika bez jasnej silnej podpory centrálnej banky je riziková stratégia a znamená len polcestu toho, čo skôr či neskôr bude skúšané – teda skutočné, pravé plnohodnotné helikoptérové peniaze. Plný rozporov v dôsledku toho, že budú pokračovať veľké diskusie, ako chce USA a napríklad aj Veľká Británia financovať veľké vládne výdavky.

To by mohlo viesť k výkyvom na finančných trhoch podľa toho, či bude prevládať atmosféra, že sa podarí reflačný scenár, kde fiškálne stimuly povedú k zrýchleniu ekonomického rastu, alebo prevážia názory či obavy z toho, že príde len stagnácia pri vyšších cenách – teda stagflačný scenár. V každom prípade dni jednosmernej holubičej menovej politiky z minulých rokov sa končia.

Prichádzajúca vláda v Spojených štátoch s republikánskym prezidentom aj celým Kongresom dáva nádej na rýchlejší ekonomický rast v porovnaní s predvolebným stavom, kde nebolo úplne jasné, či a aký fiškálny impulz v podobe znižovania daní a rastu výdavkov na zbrojenie a infraštruktúru príde pri neskorej fáze hospodárskeho cyklu.

Z tohto by mohol následne benefitovať celý svet najmä za predpokladu, že USA nezavedú veľké protekcionistické opatrenia v zahraničnom obchode. Riziká vývoja smerom k recesii tak aktuálne naplno poklesli, hoci sa môžu vracať, najmä ak Trump rýchlo nedoručí to, čo sľuboval, a/alebo ak vzrastú úrokové sadzby v USA príliš rýchlo.

Ekonomika eurozóny by mala pokračovať v pomalom raste, keď by slabšie euro malo byť zatienené politickou neistotou pre sériu dôležitých volieb v eurozóne, ako aj pre vyššie úrokové sadzby a menej priaznivé finančné podmienky. Navyše hlavný problém ekonomiky menovej únie v podobe vysokej zadlženosti (kde je malý priestor na fiškálne impulzy), pomalosti zavádzania reforiem a s tým spätej nízkej konkurencieschopnosti ostáva nevyriešený.

Hoci sa možno pozerať na rok 2017 s optimizmom, globálny finančný systém ostáva stále nalomený a extrémne krehký. Trendy sekulárnej stagnácie možno vidieť takmer všade. Svet čelí príliš vysokému dlhovému bremenu pri dnešnom relatívne pomalom rastovom prostredí.

Bolo by omnoho lepšie, ak by prišlo k veľkej kreatívnej deštrukcii, kde by zombie neefektívne subjekty s vysokým dlhom zbankrotovali, čo by „zrozumnilo“ výšku dlhu k HDP a k rastovému potenciálu. Je však úplne jasné, že na toto očividne nie je politická vôľa pre obavy z príchodu depresie.

Dnešný systém tak len ťažko možno nazývať kapitalizmom, keď problémové subjekty, ktoré stoja na správnej strane politickej barikády, budú za takmer akúkoľvek cenu zachraňované často z peňazí daňových poplatníkov. Najslabšie články reťaze tak budú podporované, čím bude udržiavaná ako slabá so všetkými negatívnymi efektmi s tým spojenými.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.