09.02.2017, 00:00

Koniec rastu eura? (komentár dňa)

euro, peniaze
Zdroj: Dreamstime

Hodnota spoločnej európskej meny vzrástla počas januára na najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace. Kulminujúce politické napätie v eurozóne však finančné trhy znervózňuje. Rastúce šance na víťazstvo krajne pravicovej kandidátky na prezidenta Marine Le Penovej začali do svojich cien započítavať výnosy francúzskych štátnych dlhopisov, keďže investori požadujú čoraz väčšiu rizikovú prémiu za držbu tohto cenného papiera.

Výnosový spread medzi francúzskymi a nemeckými štátnymi dlhopismi – považovanými za najbezpečnejšie v tejto triede aktív – sa zvýšil na najvyššiu úroveň od roku 2012. V eurozóne navyše začal opäť úradovať dlhový problém Grécka.

Najzadlženejšia ekonomika eurozóny je na najlepšej ceste k dosiahnutiu rozpočtového prebytku tretí rok v rade. Výnosy gréckych dvojročných štátnych cenných papierov však aj napriek tomu prudko vzrástli k úrovni 10 percent.

Dôvodom je nezhoda medzi hlavnými medzinárodnými veriteľmi na tom, ako najslabšiemu článku eurozóny pomôcť. MMF stále nerozhodol, či sa bude podieľať na ďalšej úverovej pomoci, a otázny je aj prístup veriteľov eurozóny, ktorých čaká super volebný rok.

Rastu eura bude aj naďalej brániť uvoľnená menová politika ECB, ktorá od apríla zvýši mesačný objem nákupu aktív v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Autorom je Jakub Rosaanalytik spoločnosti Across Private Investments.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.