10.02.2017, 00:00

Dolár aj napriek pozitívnym číslam z americkej ekonomiky zatiaľ ďalej stráca (komentár dňa)

Americký dolár stráca už od polovice decembra a zatiaľ nič nenaznačuje, že by sa tento trend mal zmeniť. A to aj napriek tomu, že signály z americkej ekonomiky sú pomerne pozitívne.

Dolár
Zdroj: Reuters

Nerozhodnosť pri americkom dolári pokračovala aj tento týždeň. Americká mena zatiaľ nedokázala prekonať negatívne obavy z prezidenta Trumpa a pokračuje v obchodovaní s prevládajúcou tendenciou investorov predávať predtým dosiahnuté rasty, čo je typický znak pre klesajúci trend.

Posilniť dolár nedokázali ani minulotýždňové, celkom pozitívne čísla z americkej ekonomiky. Prieskum manažérov ISM z výrobného sektora poskočil v januári na 56,0 (+1,3 bodu), pričom zložka cien si medzimesačne polepšila až o 3,5 bodu na hodnotu 69.0.

Nevýborný sektor síce zažil mierny pokles (z 57,2 na 56,5), avšak stále zostáva vo veľmi silnom teritóriu.

Americká ekonomika v januári vytvorila výborných 227-tisíc nových pracovných miest (v decembri „len“ 157-tisíc), avšak napriek tomu miera nezamestnanosti o desatinu klesla na 4,8 percenta. Spomalil sa však rast miezd, čo bol parameter, ktorý si investori vybrali ako dôvod na výpredaj dolára minulý piatok.

Nový týždeň začal dolár ďalšou korekciou a dostal sa pod úroveň 1,07. Zároveň výnos na desaťročnom americkom dlhopise klesol pod 100-dňový kĺzavý priemer. Ďalší pokles nie je vylúčený, a s ním môže oslabovať aj americký dolár. Zvlášť, keď dolárový index osciluje okolo úrovne 100.00 a  v posledných dňoch skôr len hľadá smer.

Otázka, či dolár dokáže rásť dlhodobejšie, je momentálne na mieste. Kým dolárový index nestúpne výraznejšie nad úroveň 101.00, budeme spolu s poklesom výnosov na amerických dlhopisoch pravdepodobne svedkom ďalších dolárových strát. Na druhej strane, situáciu môžu rýchlo zmeniť napríklad zlé správy ohľadom európskej ekonomiky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.