Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi na včerajšom zasadaní ECB prekvapil, keď naznačil, že ďalšie stimuly už nie sú urgentné. Doteraz, a to napriek rastúcemu optimizmu investorov, Draghi zotrvával na opatrnom stanovisku.

Vyššiu infláciu videl ako dočasnú, tvorenú primárne odrazom cien energií, keďže ropa za rok takmer zdvojnásobila svoju hodnotu. No pokračujúce lepšie ekonomické dáta po celom svete primali členov ECB vidieť svet optimistickejšie.

Európska centrálna banka preto zlepšila svoje očakávania inflácie, ako aj ekonomického rastu pre najbližšie roky. Zmena je iba mierna, no pozitívna. Včerajšie vyjadrenia Draghiho poskytli nádej mnohým jastrabom, že ECB by mohla vypočuť nemecké tlaky a ukončiť svoje stimuly, plánované do konca roka, už skôr. Euro reagovalo odrazom vyššie a zastavilo svoj prepad z posledného týždňa. Avšak zastavenie negatívnej ekonomickej trajektórie a obrat k vyššiemu ekonomickému rastu sú dve rôzne veci.

Očakávaný rast HDP pre najbližšie roky je stále hlboko podpriemerný a podobne je na tom aj inflácia. Jej rast môže už čoskoro kompenzovať posledný prepad cien ropy. Tá prudko klesla na svoje najnižšie úrovne v tomto roku. Môže to byť znakom, že posledné dohody o znížení produkcie stále nie sú dostatočné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.