13.03.2017, 11:11

Neutrálna ECB dodala sily euru (komentár dňa)

Neutrálna ECB dodala sily euru (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Posledné zasadnutie Európskej centrálnej banky prinieslo spoločnej euromene rastový impulz. ECB podľa očakávaní ponechala monetárnu politiku nezmenenú, teda hlavná refinančná úroková sadzba zostala na 0,0 percent a depozitná sadzba na -0,4 percenta.

Tlačová konferencia Maria Draghiho však bola skôr naklonená eurovým býkom. Draghi povedal, že ECB už ďalej nepovažuje za potrebné vykonávať ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky. Zároveň poznamenal, že riziko poklesu ekonomík v eurozóne sa jemne zlepšilo.

Na konferencii však neodznelo, kedy by mohla začať ECB znižovať objem kvantitatívneho uvoľňovania (QE), tzv. taper. Niektoré banky predpokladajú, že vzhľadom na dobrý ekonomický vývoj v eurozóne by mohla centrálna banka tento krok ohlásiť v júni.

Trh zobral tlačovku pozitívne, nakoľko Draghi vynechal vo svojom prejave potrebu ďalšieho uvoľňovania. Euro v prvotnej reakcii na jeho vystúpenie posilnilo voči doláru o viac než pol percenta. Menový pár EUR-USD sa tak dostal znova k úrovni 1,06. Spolu s tým sme videli pokles nemeckých dlhopisov a rast výnosov, pričom desaťročný výnos sa dostal k úrovni 0,40 percenta.

Investori sa teraz budú sústrediť na čísla z amerického trhu práce za mesiac február. Report zamestnanosti ADP vyšiel v stredu perfektne. Podľa neho vytvorila americká ekonomika až takmer 300-tisíc pracovných miest. Ak by aj oficiálne dáta potvrdili toto vysoké číslo, mohli by sme vidieť pokračovanie prepadu kurzu EUR/USD smerom pod úroveň 1,05.

Trh aktuálne kótuje takmer 100-percentnú  pravdepodobnosť, že americký Fed zvýši na svojom marcovom zasadnutí sadzby do pásma 0,75 – 1,00 percento. Dolár v posledných dňoch posilnil, a tak je možné, že tento faktor je už v cenách započítaný.

Pre pár EUR/USD bude rozhodujúca úroveň okolo 1,05, kde sa nachádza dlhodobo silná podpora a euro sa od tejto úrovne už veľakrát v minulosti odrazilo. Zatvorením pod toto hranicou na týždennej báze by sa mohol menový pár pohnúť až smerom k parite (teda kurzu 1,00), no na druhej strane, udržanie nad ním by mohlo vyvolávať snahy trhu o posun naspäť k 1,08.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.