16.03.2017, 00:00

Ropa pod tlakom zásob (komentár dňa)

Ropa pod tlakom zásob (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Aj napriek nabitému týždňu plného politických udalostí - holandské parlamentné voľby, zelená pre Veľkú Britániu aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení krajiny z EÚ, slová škótskej premiérky volajúce po referende o nezávislosti od U.K. a do toho všetkého zasadnutie amerického FED-u, ktorý rozhodoval o úprave sadzieb - panuje na väčšine trhov relatívny pokoj.

Výnimkou je sentiment na rope. Cena čierneho zlata sa po mesiacoch lenivého bočného trendu vydala smerom na juh a nadviazala na 9-percentný pokles z minulého týždňa. Dôvodom sú rastúce svetové zásoby tejto komodity, ktoré na jej cenu pôsobia negatívne.

Podľa analýz ropného kartelu OPEC sa globálne zásoby ropy krajín OECD vyšplhali nad úroveň päťročného priemeru, pričom až 75 percent z tohto objemu tvorí previs ponuky nad dopytom.

Nedávny nárast cien ropy k úrovni nad 50 dolárov za barel využili americkí producenti, ktorí dieru v ťažbe a produkcii ropy na trh OPEC-om dokázali zaplátať. K dohode ropného kartelu sa navyše Rusko - ako najväčší ropný producent mimo zoskupenia OPEC - pridalo iba čiastočne, keďže dohodu plní len na 30 percent.

Ropy je teda aj napriek zníženiu produkcie členských krajín OPEC-u na trhu paradoxne stále dostatok. To sa však nedá povedať o fundamentoch hrajúcich v prospech opätovného nárastu jej ceny. Priblíži sa cena ropy v najbližšom období k úrovni 40 dolárov za barel ?

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.