13.04.2017, 00:00

Záujem o bezpečné prístavy (komentár dňa)

Zvýšené geopolitické napätie tlačí investorov do defenzívy.

Záujem o bezpečné prístavy (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Darí sa cenám bezpečných aktív ako zlato či štátne dlhopisy. Žltý kov reagoval na americký raketový útok na sýrsku leteckú základňu rastom na najvyššiu úroveň od novembra minulého roka. Z nepokojov na Blízkom východe ťaží aj cena ropy, ktorá sa v prípade WTI vyšplhala nad 53 USD za barel.

Pozitívnemu sentimentu na ropnom trhu nahráva aj snaha OPEC-u a ostatných ropných hráčov predĺžiť dohodu o obmedzení produkcie čierneho zlata o ďalších šesť mesiacov.

Naopak, záujem o rizikové aktíva oslabuje a akcie aj naďalej prešľapujú na mieste. Makroekonomický kalendár je na výraznejšie dáta chudší a trhy sa začínajú sústrediť na výsledkovú sezónu spoločností za prvé tri mesiace roka.

Ziskovosť firiem v americkom akciovom benchmarku S&P 500 by podľa očakávaní mala medziročne vzrásť o 10 percent, čo môže predstavovať dodatočný impulz pre pokračovanie rastu akcií po Trumpovom výbuchu a vyčerpaní povolebnej rely.

​V Európe sa blíži prvé kolo francúzskych prezidentských volieb. Investori poučení brexitom a americkými voľbami sa nechcú nechať dobehnúť predvolebnými prieskumami a tak možno pozorovať zvýšenú rizikovú prémiu francúzskych štátnych dlhopisov. Naopak bezpečné prístavy v podobe nemeckých Bundov a švajčiarskeho franku posilňujú.

Stagnácia koruny na páre s eurom je po jej okamžitom prudkom posilnení o 1,5 percenta na dočasné útočisko blízko úrovne 26,5 EUR/CZK - vzhľadom na vysoký objem špekulatívneho kapitálu - prekvapivá.

Guvernér ČNB Rusnok odmietol akúkoľvek aktuálnu aktivitu centrálnej banky na trhu. Zvýšená volatilita však môže v dôsledku uzatvárania pozícií veľkých hráčov nastať v najbližšom období. Nájdenie dlhodobej rovnováhy tak bude korune trvať ešte nejaký ten čas.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.