20.04.2017, 00:00

Trhy v zajatí politiky (komentár dňa)

Trhy v zajatí politiky (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Mayová finančné trhy prekvapila nečakaným oznámením o konaní predčasných parlamentných volieb. Cieľom je posilnenie mandátu pre vyjednávanie podmienok Brexitu a zároveň využitie príležitosti získať väčší počet kresiel v časoch, kedy je opozičná strana Labouristov oslabená vnútornými roztržkami a nízkou popularitou jej šéfa Corbyna.

Predčasné voľby by mali taktiež zabrániť striedaniu vlád, keďže nová obchodná dohoda s EÚ sa v priebehu dvojročnej lehoty s veľkou pravdepodobnosťou nestihne. Mayová sa však môže veľmi ľahko prepočítať, keďže sústrediť sa na vyjednávanie s EÚ a zároveň vedenie politickej kampane nebude jednoduché. Britská vláda bude navyše čeliť rastúcim tlakom zo Škótska, ktoré sa nevzdáva myšlienky na samostatnosť a bližšie vzťahy s Úniou.

Pozornosť trhov sa z Británie postupne presúva späť na kontinent, kde cez víkend prebehne prvé kolo francúzskych prezidentských volieb. Situácia sa stáva čoraz viac neprehľadnejšou a posledné slovo - z hľadiska víťazstva Le Penovej, ktorá sľubuje prerušenie zväzku krajiny Galského kohúta s eurozónou - môže mať veľká skupina nerozhodnutých voličov.

Jesenné voľby v Nemecku sa z pohľadu posledného diania v Británii a Francúzsku môžu zdať ako nudné, avšak v budúcom roku prídu na rad voľby v najzadlženejšej a zároveň tretej najväčšej ekonomike eurozóny – v Taliansku.

Opadnutie politických rizík by nervózne trhy ukľudnilo a investori by sa mohli opäť začať sústrediť na ekonomický fundament. To by potešilo najmä akcie a euro, ktoré sa zatiaľ tvári nezaujato. Takýto variant by taktiež čiastočne uvoľnil ruky ECB, ktorá by v prípade rastúcich spotrebiteľských cien k inflačnému cieľu mohla intenzívnejšie premýšľať o uťahovaní menovej politiky a ukončení programu kvantitatívneho uvoľňovania, čím by sa obdobie nízkych resp. záporných dlhopisových výnosov mohlo pomaly blížiť ku koncu.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.