06.05.2017, 00:15

Česká koruna potvrdzuje starú radu Buffetta. Prečo sa z nej nestala tutovka?

česká koruna
Zdroj: Reuters

Ukazuje sa, že stará investorská rada Warrena Buffetta stále platí: Keď vám bude každý nahovárať, že nejaká investícia je tutovka, mali by ste sa čo najrýchlejšie poobzerať inde. Presne to sa ukázalo pri ukončení kurzového záväzku Českej národnej banky, píše v komentári Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

O téme sa diskutovalo veľmi intenzívne a v českej spoločnosti sa vytvorilo široké jednosmerné očakávanie pohybu kurzu koruny voči euru. Začali sa objavovať zaručené správy o tom, ako ľahko a rýchlo zarobiť peniaze. Lenže finančné trhy nefungujú tak jednoducho - sú to spojené nádoby celého radu faktorov.

Na trhu kolujú dve skupiny názorov. Tie prvé sa snažia vysvetliť, prečo koruna skokovo neposilnila, ako sa predpokladalo, a hľadajú pre to fundamentálne argumenty. Tí druhí s napätím čakajú na štatistiku devízových obchodov v mesiaci apríl, z ktorých by mohla byť odvodená prípadná post-intervenčná stratégia Českej národnej banky na oslabovanie koruny.

Medzi argumenty, ktoré vysvetľujú, prečo koruna zatiaľ osciluje skôr okolo hodnôt intervenčného záväzku než okolo 25 Kč/euro, patria tieto dva hlavné.

Po prvé: hoci bolo oznámenie o ukončenom záväzku na prvý pohľad nečakané, tak pri hlbšej analýze zas tak nečakané nebolo. Centrálni bankári ukončenie záväzku dopredu avizovali, priebežne upresňovali, na ktorých informáciách budú svoje rozhodnutie stavať a trh bol fundamentálne smerovaný k tomu, čo sa chystá. Investori poučení nečitateľnosťou podobných "investičných tutovek" boli pripravení uzatvárať špekulatívne pozície a nastavenie forwardových operácií tomu zodpovedalo, navyše myslime na to, že mnohí obchodníci predpokladali koniec intervencií o mesiac až tri mesiace neskôr.

Po druhé: na to, aby mena posilňovala, sa musia nájsť záujemcovia o jej nákup. Počas dlhého obdobia slabej koruny si ale do portfólia zaobstaral takmer každý, kto o ňu mal záujem. Žiadne super bombastické investičné príležitosti, na ktoré by globálni hráči potrebovali nutne českú menu, sa v tuzemsku bohužiaľ neobjavujú. A špekulanti, ktorí hrali s centrálnymi bankármi menovú hru "daj, lebo vieš, že bude mena umelo oslabená", momentálne stratili o korunu záujem a presúvajú sa inam. Takže vytvárajú depreciačný tlak. Nezabudnime, že menový kurz ovplyvňuje aj meniaci sa záujem o euro, napríklad s ohľadom na prezidentské voľby vo Francúzsku alebo neistoty okolo amerického dolára.

Ako bolo ale naznačené v úvode, niektorí investori špekulujú o tom, že ČNB v strachu o dôveryhodnosť koruny ďalej pokračuje v nákupoch eurových devíz za českú korunu a tým vytvára tlak na jej oslabenie. Tým pádom čakajú na štatistické dáta o devízových intervenciách, ktoré však budú "znehodnotené" začiatkom mesiaca, kedy ešte intervencie prebiehali. Takže ani tu sa ešte nemusíme dočkať jednoznačnej odpovede na otázku, prečo koruna skokovo neposilnila.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.