Čo deň, to nová kauza Donalda Trumpa. Informácie o tom, že počas prezidentskej kampane Trumpov tím komunikoval s ruskou stranou ohľadne ďalšieho politického aj ekonomického vzťahu oboch krajín, nepridalo náladám viniacim prezidenta z cieleného odvolania šéfa FBI.

Na neho mal dokonca vykonávať nátlak, aby prípad prešetrovania komunikácie jeho poradcu Flynna s Ruskom zmietol zo stola. Následkom je nárast pravdepodobnosti odvolania Trumpa až na 30 percent. Stále je však veľmi nepravdepodobné, že by republikánsky Kongres mal záujem o odvolanie prezidenta, ak sa nepotvrdí skutočné pochybenie z jeho strany.

Trhom to však stačilo na to, aby sa vzdali svojich ziskov za posledné obdobie. Videli sme nárast volatility, pokles akcií, dolára a nárast bezpečných prístavov. Je badateľný silný presun kapitálu z akcií do dlhopisov. Veľká časť eufórie od zvolenia Trumpa sa rozplynula. Euro oproti doláru je opäť nad 1,10 a libra oproti doláru nad 1,30.

A tento trend môže pokračovať – vyšetrovania môžu zabrzdiť akékoľvek reformné snahy a mohli by ich oddialiť o ďalšie mesiace. Zmena Obamacare a daňová reforma tak nemusia uzrieť svetlo sveta ešte veľmi dlho, čo odsúva potenciál pozitívnych ekonomických stimulov do neznáma.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.