06.07.2017, 00:00

Ropa na vzostupe (komentár dňa)

Na ropný trh sa opäť vrátil optimizmus.

Ropa na vzostupe (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Cena čierneho zlata na svetových trhoch posilňovala deväť obchodných dní v rade, čo predstavuje najdlhšiu sériu od roku 2009. Aj napriek aktuálnej stabilizácii cien je na trhu viditeľný jasný obrat po nedávnom prepade do medvedieho trhu, kedy čierne zlato stratilo 20  percent hodnoty z predchádzajúceho maxima.

Ropa dokázala poslniť aj napriek rastúcej ťažbe OPEC-u, ktorá v júni vzrástla na tohtoročné maximum na úrovni 32 miliónov barelov denne. Snahy kartelu podkopáva Líbyia a Nigéria, ktoré sú z dohody vyňaté.

Rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj ropy a cien akcií energetického sektora bude okrem objemu svetových zásob aj cenová úroveň, pri ktorej budú americkí producenti schopní generovať zisk. Určitým indikátorom by mohol byť vývoj počtu nových aktívnych ropných vrtov v USA, ktorý naznačuje, ako producenti reagujú na výkyvy cien.

Cena blízko úrovne 43 dolárov za barel predstavuje významný support, pri ktorom zaznamenal prvý poklesol za posledných 24 týždňov.

Z hľadiska dopytu vstupuje ropa vzhľadom na letnú motoristickú sezónu do svojho najsilnejšieho kvartálu, čo by mohlo znamenať krátkodobý nárast ropy nad 50 dolárov za barel. Táto úroveň však predstavuje pre ropných medveďov dostatočnú úroveň pre otváranie krátkych pozícií na pokles.

Výraznejšiemu prekročeniu tejto úrovne by pomohol jasný signál trhom o poklese svetových komerčných zásob a ocenenie stále pokračujúceho konfliktu na Blízkom východe.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.