13.07.2017, 12:00

Z komodít ponúkajú zaujímavé príležitosti najmä zlato a ropa (komentár dňa)

Z komodít ponúkajú zaujímavé príležitosti najmä zlato a ropa (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Z pohľadu investičného horizontu a času venovanému investovaniu môžeme rozlíšiť tri základné typy investorov. Dlhodobí pasívni investori preferujú fondy vďaka ich diverzifikácii. Mám tým na mysli ETF, nie podielové fondy, ktoré sú pre dlhšie držanie zbytočne drahé.

Aktívni investori preferujú tzv. "stock picking", teda vyberanie jednotlivých, prevažne akciových, titulov. Treťou skupinou sú traderi, teda špekulatívni obchodníci, ktorí uplatňujú svoje vlastné, alebo profesionálne, krátkodobé investičné zámery v širokom spektre investičných nástrojov. V ich prípade teda fondy nie sú príliš zaujímavé, pretože im chýba dostatočná dynamika.

Naopak skvelým nástrojom pre túto skupinu sú komodity ako také. Zaujímavé sú najmä vďaka ich pomerne veľkým výkyvom oboma smermi v krátkom čase. Pre druhú skupinu investorov, sú vhodnejšie skôr akcie alebo dlhopisy spoločností ťažiacich komodity.

Zlato ťaží z politickej neistoty

Ak sa pozrieme na druhú polovicu tohto roka, u zlata a ďalších drahých kovov možno očakávať skôr rastovú tendenciu. Dopyt po bezpečných aktívach, ako napríklad po zlate, zvyšuje neistota okolo prezidenta Donalda Trumpa.

Trhy si stále nie sú isté v tom, či dokáže presadiť svoju prorastovú politiku spojenú s radom geopolitických rizík. Otázne je najmä spustenie daňovej reformy. Ku koncu tohto roka preto očakávame cenu zlata na úrovni 1 325 dolárov za uncu.

Čo sa ropy týka, globálny dopyt po nej naďalej rástie. Ceny však napriek tomu zostanú nateraz i naďalej nízke. Hoci sa krajinám OPEC podarilo znížiť svoju produkciu, k zvýšeniu cien to príliš neprispelo.

Dôvodom bol technologický vývoj v USA, ako aj zníženie napätia v Nigérii a Líbyi, kde sa podarilo obnoviť produkciu a zvýšiť tak globálnu ponuku čierneho zlata, čo stlačilo ceny späť nadol. Ceny ropy sa tak prepadli pod 50 dolárov za barel a osobne vidím ropu Brent na konci tohto roku na 45 dolároch za barel.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.