22.01.2015, 11:49

Čo čakať od ECB? Diabol sa skrýva v detailoch

Čo dnes čakať od Európskej centrálnej banky? Centrálni bankári vo Frankfurte pripravili trhy na štart kvantitatívneho uvoľňovania a toho sa s vysokou pravdepodobnosťou dočkáme. Diabol však leží v detailoch. Je potrebné mať na pamäti, že názorovo pestrá a nejednotná ECB má z uplynulých rokov bohaté skúsenosti s budovaním veľkých očakávaní a následným sklamávaním. Vzhľadom k dramatickým stratám eura a poklesom výnosov veríme, že očakávania trhov nie sú v tejto chvíli malé. Čo teda bude dôležité sledovať?

Na prvom mieste to bude objem celej akcie QE. Podľa najrôznejších prieskumov investori v priemere očakávajú program v celkovom objeme aspoň 500 miliárd eur. Rôzne novinové články v posledných dňoch ale uvádzali možnosť až dvojnásobného programu. Rizikom je, že ECB nakoniec nebude chcieť trhom kvôli flexibilite prezradiť konkrétne ciele, ale bude len komunikovať všeobecný zámer nafúknuť v dohľadnej dobe bilanciu na 3 bilióny eur (pomocou rôznych nástrojov, nielen QE). Sklamaním by tiež bol akýkoľvek cieľ pre QE pod 500 miliárd eur.

Ako druhé bude dôležité sledovať, aké cenné papiere ECB chce skupovať. Čo sa týka vládnych dlhopisov, pôjde pravdepodobne o všetky vládne dlhopisy, ktoré spadajú do investičného stupňa ratingu. Dlhopisy mimo investičný stupeň budú môcť byť zahrnuté iba v prípade, že krajina bude zahrnutá v záchrannom programe Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Po tretie sa pozornosť stočí k tomu, či ECB bude nakupovať dlhopisy priamo do vlastnej bilancie alebo riziko zostane na pleciach národných centrálnych bánk. Ak by riziko zostalo v národných centrálnych bankách, trhy by to mohli zobrať ako dôkaz určitej nedôvery v projekt eura. Národné centrálne banky by tiež v nákupoch nemuseli byť tak agresívne.

Sčítané a podčiarknuté, ECB má niekoľko možností, ako dnes trhy prekvapiť a sklamať. Vzhľadom k tomu, že v závese za dnešným zasadnutím štartujú grécke voľby, počítame s vysokou volatilitou EUR/USD aj periférnych dlhopisových trhov.

Komentár bol zverejnený na stránke Patria.cz

Autori: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.