25.07.2014, 07:17

Rusko má problém. Najväčší fond sveta prehodnocuje miliardové investície

Nórska vláda oznámila, že je pripravená upraviť stratégiu fondu tak, aby reflektovala nové geopolitické klímy.

Nórsky fond v hodnote 890 miliárd dolárov, najväčší fond na svete, prehodnocuje držanie svojich investícií v Rusku s tým, ako sa Európska únia rozhodne o rozšírenie sankcií proti tejto krajine.

Po 17. júli, kedy bolo zostrelené civilné lietadlo nad Ukrajinou raketou pravdepodobne zo zbrane v držbe proruských separatistov navyše dodané pravdepodobne ruskou armádou, sa pozitívny sentiment voči ruským aktívam takmer úplne vyparil.

Nórska vláda oznámila, aj napriek tomu, že nie je členom únie, že je pripravená upraviť stratégiu fondu tak, aby reflektovala nové geopolitické klímy v regióne. Európska komisia už pripravila balík opatrení vrátane práva zablokovať nákup dlhopisov a akcií predávanými ruskými štátnymi bankami.

Pokiaľ budú investície fondu zasiahnuté ekonomickými sankciami proti Rusku, bude fond potrebovať urobiť potrebné úpravy, aby sa prispôsobil novej situácii na trhu." Zmieňuje Runar Malkenes, hovorca ministra financií v emailovom vyjadrení.

Fond situáciu v Rusku monitoruje." Hovorí hovorca Marthe Skaar. Máme tam značné pozície už od apríla. Fond držal v akciách asi 3,6 miliardy dolárov a štyri miliardy v korporátnych a vládnych dlhopisoch v Rusku na konci roka 2013. Skaar odmietol komentovať, či fond už začal rozpredávať tieto aktíva tak, aby znížil objem prostriedkov v krajine.

Nórsky minister zahraničia dnes povedal, že bude čakať, až sa vyjadrí Európa a potom sa ešte len Nórsko rozhodne, či sa pripojí. 28-ka prvýkrát dnes predstavila prvé body plánovaných opatrení.

Európsky najväčší akciový investor už dávno pocítil problémy spojené s konfliktom na Ukrajine. Fond stratil 9,7 percenta hodnoty investícií v ruských vládnych dlhopisoch v prvých troch mesiacoch roka. Drží pozície v 65 investíciách v Rusku. Najväčší podiel má vo VTB Bank (4,6 percenta) čo predstavuje čiastku 888 milióna dolárov, podľa reportu z konca roka 2013. Ďalšie väčšou investíciou je napr 0,5-percentný  podiel v OAO Gazprom.

Zdroj: Bloomberg

Redakcia, Patria Online

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.