31.03.2015, 00:00

Dolár aj vojna v Jemene. Ropa ostáva rozkývaná (komentár dňa)


Americká ľahká ropa je nakoniec mierne drahšia ako pred týždňom, Brent sa nachádza prakticky na rovnakej úrovni. Ceny sa aktuálne nachádzajú na 48,21, respektíve 55,85 dolára za barel. Spread medzi oboma typmi sa znížil.

Malá medzitýždenná minulému týždňu zmena by naznačovala pokojný trh, ale tak to vôbec nie je. O výrazný výkyv ropy smerom nahor sa v posledných dňoch postarala najmä intervencia v Jemene. Saudská Arábia so spojencami vyslala veľkú vojenskú silu na potlačenie tamojších šiitskych povstalcov, ktorí donútili jemenského prezidenta opustiť hlavné mesto a postupovali na Aden. Spoločne s tým sa rozvírili obavy o dodávky ropy z oblasti. Následne sa ale trh upokojil a prestal sa dopadov na ťažbu a export ropy obávať. Spolu s tým spadli aj ceny.

Negatívne správy prichádzali z Číny. Jednak tamojší index nákupných manažérov zaostal za odhadmi a zosunul sa pod neutrálnu päťdesiatku. Naviac ale zástupca Sinopec uviedol, že strategické aj obchodné zásobníky ropy v Číne sú takmer plné, a silné tempo dovozu ropy tak Čína už dlho neudrží. To by samozrejme znamenalo zvýraznenie previsu ponuky a vplyv na ceny.

Významným faktorom ovplyvňujúcim cenu ropy zostáva pohyb dolára; hlavné páry americkej meny dokážu stále predviesť výrazné mezidenné zmeny, na ktoré potom reagujú aj ceny komodít.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.