07.06.2005, 00:00

Pokuta pre Bristol-Myers

Americký farmaceutický koncern Bristol-Myers Squibb zrejme zaplatí za účtovné machinácie vo svojich výkazoch takmer 300 mil. dolárov. V noci z nedele na pondelok to oznámil dobre informovaný zdroj.
Celkové výdavky spojené s vyšetrovaním prípadu budú firmu stáť okolo 800 mil. dolárov. Podnik, ktorý bude musieť platiť za to, že v rokoch 1999 až 2002 nadhodnocoval tržby a zisky, sa k očakávanému vyrovnaniu odmietol vyjadriť. Podľa dohody medzi firmou a štátnym zástupcom Christopherom Christiem nebude proti firme vznesené obvinenie, ak pristúpi na určité podmienky.
V roku 2002 Bristol-Myers pripustil, že počas troch rokov umelo zvýšil tržby o 2,5 miliardy a zisky o miliardu dolárov, keď strácal na stimuloch pre veľkoobchody, aby odoberali jeho zásoby. Odvtedy klesli akcie spoločnosti o viac než polovicu a v piatok zakončili obchodovanie na úrovni 25,22 dolára. Očakáva sa, že obvinený nebude ani generálny riaditeľ podniku Peter Dolan. Predpokladá sa však, že príde o jednu zo svojich vrcholných funkcií. Vo firme je predsedom správnej rady a zároveň generálnym riaditeľom. Podľa navrhnutej dohody dostane podnik dvojročnú podmienku. Okrem toho štátni zástupcovia budú žiadať, aby firma zaviedla programy na monitorovanie etiky podnikania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.