11.10.2005, 00:00

USA znížia agrárne dotácie

Spojené štáty sú pripravené znížiť svojim farmárom v budúcich piatich rokoch dotácie o 60 percent. Ide o dotácie, ktoré poškodzujú medzinárodný obchod. Budú však za to chcieť výraznejšie obmedzenie dotácií v Európskej únii a Japonsku, uviedol americký obchodný splnomocnenec Rob Portman.
Portman uviedol, že Spojené štáty chcú v priebehu ďalších piatich rokov znížiť colné bariéry o 55 až 90 percent v prípade najvyšších colných taríf v bohatých krajinách. V druhej etape by napokon úplne odbúrali clá. "Prielomový výsledok v poľnohospodárstve nie je sám osebe dostatočný," pripomenul Portman. "Doplňujúci pokrok musí nastať v obchode s priemyselným tovarom a so službami," dodal. Spojené štáty podľa Portmana budú naliehať aj na zníženie vývozných dotácií do roku 2010.
Zhoda v otázke zníženia poľnohospodárskych dotácií a colných bariér je podmienkou, aby sa rokovania o liberalizácii svetového obchodu posunuli vpred. Dohoda o celkovom obmedzení globálnych obchodných bariér by mala byť podpísaná na decembrovom zasadnutí Svetovej obchodnej organizácie v Hongkongu.
Obchodní partneri už niekoľko týždňov tlačili na USA, aby predložili plán na odstránenie bariér, no americkí vyjednávači neboli ochotní vyjsť v ústrety bez podobných protinávrhov ostatných krajín. Portman a ďalší predstavitelia USA sa včera stretli v Zürichu so svojimi náprotivkami z Európskej únie, Brazílie, Indie a z desiatky ďalších významných členov WTO.
EÚ uvítala iniciatívu Spojených štátov. Európsky komisár Peter Mandelson na to reagoval vyhlásením, že Brusel zredukuje subvencie pre poľnohospodárstvo ešte výraznejšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.