21.06.2006, 00:00

Kanadskí zlatokopi v Kremnici prijali podmienky ochranárov

Tím kanadských a slovenských odborníkov v týchto dňoch finalizuje predbežnú štúdiu uskutočniteľnosti obnovenia ťažby zlata v Kremnici. Najneskôr do konca augusta tak budú známe konkrétne informácie o umiestnení a veľkosti banskej prevádzky, odkaliska, detailoch budúceho lomu či spôsobe prepravy horniny.
Podľa prezidenta kanadskej spoločnosti Tournigan Gold Corporation, materskej firmy Kremnice Gold, Jima Walchucka akceptuje štúdia viaceré požiadavky a pripomienky ministerstva životného prostredia, občanov a relevantných inštitúcií. V rámci pripomienkového konania dostali zlatokopi takmer 80 pripomienok, ktoré ministerstvo životného prostredia posúdilo. Zhrnulo ich do tridsiatich bodov, ktoré musí spoločnosť zapracovať do projektu.
V porovnaní s počiatočným zámerom prinesie štúdia viacero riešení prijateľnejších pre Kremnicu a jej okolie. Hlušina z ťažby, ktorá sa mala skladovať, sa napríklad využije na výstavbu bane, lom budú zakrývať vysadené stromy, takže ho z okolitých dedín nebude vidieť, hornina sa nebude do úpravne prevážať po verejných cestách, ale po novopostavenej obchvatovej ceste, rekultiváciu bane zabezpečia podľa najprísnejších noriem s domácimi firmami.
Aj keď projekt obnovy ťažby zlata akceptoval viaceré platné pravidlá
týkajúce sa banského odpadu, Tournigan do štúdie uskutočniteľnosti zakomponoval už aj sprísnené podmienky novej smernice o riadení odpadov z ťažobného priemyslu, ktorú Brusel schválil v marci.
Smernica stanovila prísnejšie pravidlá a opatrenia, ktoré zaručia bezpečnosť a ochranu životného prostredia a zdravia ľudí, zabránia haváriám a eliminujú negatívne vplyvy z ťažobnej činnosti.
"Smernica uvádza zoznam podmienok, ktoré sú predpokladom na schválenie samotnej prevádzky bane. Riešia nielen prevádzkovú fázu, ale aj zatvorenie bane a následnú starostlivosť vrátane dôsledného monitoringu. Zároveň musíme zložiť celý objem financií, potrebných na rekultiváciu už počas prevádzky," uviedol Walchuck.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.