11.10.2004, 00:00

Emkobel dostal od mesta záruku na čerpanie úveru

Tak ako mnohé iné podniky tepelného hospodárstva na Slovensku, aj spoločnosť Emkobel zo Spišskej Novej Vsi, sa musí spoliehať na úvery. No požičané peniaze potrebuje i na úhradu zmluvných zálohových platieb za odobratý plyn, ktoré požaduje od hlavného výrobcu tepla v meste Slovenský plynárenský priemysel.

Tak, ako mnohé iné podniky tepelného hospodárstva na Slovensku, aj spoločnosť Emkobel zo Spišskej Novej Vsi sa musí spoliehať na úvery. No požičané peniaze potrebuje i na úhradu zmluvných zálohových platieb za odobratý plyn, ktoré požaduje od hlavného výrobcu tepla v meste Slovenský plynárenský priemysel.
Ako uviedol Ľubor Rusina, riaditeľ Emkobelu, ktorého 100-percentným vlastníkom je Spišská Nová Ves, plynárom musia 66 percent zálohových platieb z predpokladanej mesačnej spotreby uhradiť do 15. dňa v mesiaci, doplatiť ju potom musia podľa skutočnej spotreby do desiatich dní od doručenia. "Ak to nesplníme, hrozí nám penalizácia a následne prerušenie dodávok plynu," dodal. Podľa neho tým dochádza k nesúladu medzi požadovanými zálohovými platbami a úhradami za odobraté teplo odberateľmi. "Rozhodujúca väčšina našich tržieb totiž pochádza z úhrad za teplo od správcov domov a bytov. Naše faktúry za predané teplo nám však uhrádzajú až po inkase od obyvateľstva, teda až v prvej dekáde ďalšieho mesiaca," vysvetlil. Problémom je podľa Rusinu i platobná nedisciplinovanosť a z toho vyplývajúce nedoplatky po lehote splatnosti.
Na preklenutie dočasnej platobnej neschopnosti Emkobel musí použiť prevádzkový úver. Ako potvrdil riaditeľ, pôjde o krátkodobý preklenovací úver a jeho výška by sa mala pohybovať od 3 do 10 miliónov korún. Mestské zastupiteľstvo v Spišskej Novej Vsi schválilo žiadosť Emkobelu na poskytnutie záruky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.