30.01.2016, 09:14

Najväčšej automobilke sveta hrozí, že bude musieť zastaviť výrobu

Najväčšia automobilka sveta Toyota Motor by mohla vo februári pozastaviť výrobu vo svojich japonských továrňach. Dôvodom je nedostatok ocele po výbuchu v oceliarni Aichi Steel.

"V súčasnosti máme dostatočné zásoby na udržanie prevádzky domácich tovární do 6. februára," povedal hovorca automobilky. "Potom budeme situáciu priebežne sledovať a urobíme patričné ​​rozhodnutia," dodal.

Japonská agentúra Kjódó uviedla, že Toyota budúci víkend zruší vo všetkých svojich japonských továrňach nadčasy a od 8. februára by mohla pozastaviť výrobu.

Podľa televízie TBS News by prerušenie produkcie malo trvať minimálne týždeň. Automobilka v Japonsku vyrába 13-tisíc až 14-tisíc vozidiel denne.

V jednom zo závodov firmy Aichi Steel, ktorá je súčasťou skupiny Toyota, došlo 8. januára k explózii, ktorá narušila výrobu špeciálnych oceľových súčiastok.

Toyota tento týždeň oznámila, že jej celosvetový odbyt vlani klesol o 0,8 percenta na 10,151 milióna vozidiel. Firma si však už štvrtým rokom za sebou udržala vedúcu pozíciu na svetovom automobilovom trhu.

Problémy sa nevyhýbajú ani druhej japonskej automobilke Nissan Motor. Tá zvoláva po celom svete do servisov takmer 930-tisíc vozidiel Altima kvôli nebezpečenstvu, že sa im počas jazdy otvorí kapota. Opatrenie sa týka predovšetkým Spojených štátov, kde zahŕňa 846-tisíc vozidiel, píše agentúra AP.

 

Automobilka upozorňuje, že otvorená kapota môže brániť výhľadu vodiča a zapríčiniť dopravnú nehodu. Podľa hovorcu však firma zatiaľ v tejto súvislosti nedostala žiadne správy o nehodách či zraneniach.

Nissan niektoré automobily kvôli problému so samovoľným otváraním kapoty zvoláva už tretíkrát. V určitých prípadoch môže totiž problém napriek skorším opravám pretrvávať, píše AP

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.