30.12.2015, 17:54

Problém s daňami dobehol slávny Apple. Príde o stovky miliónov

Taliansky daňový úrad potvrdil, že sa s americkou technologickou firmou Apple dohodol na urovnaní daňového sporu.

Odmietol však poskytnúť podrobnosti, uviedla agentúra Reuters. Taliansky denník La Repubblica napísal, že talianska dcérska spoločnosť Applu doplatí na daniach v Taliansku 318 miliónov eur, čo je suma, ktorú úrad od Applu požadoval.

Talianske daňové úrady Apple už skôr obvinili, že v rokoch 2008 až 2013 zatajil na daniach približne 880 miliónov eur. Podozrenie vyšetrovala aj prokuratúra.

Apple sa k správe zatiaľ nevyjadril. Už skôr však firma odmietala, že by sa snažila vyhýbať plateniu daní. Apple čelil obvineniu, že prevádzal zisky z Talianska na dcérsku firmu so sídlom v írskom meste Cork, kde využíval nižšie daňové sadzby pre firmy.

Dohoda prichádza v čase, keď mnoho nadnárodných firiem čelí kritike, že využíva svoje zahraničné súčasti k znižovaniu daňového zaťaženia.

Napríklad vyšetrovacia komisia amerického Senátu vlani zistila, že Apple v Írsku využíva sieť dcérskych firiem, aby si znížil v USA dane z príjmu v rádoch miliárd dolárov. Tento postup je legálny, správa ale vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostiach daňových únikov.

Európska komisia potom tento rok v júni oznámila, že začala hĺbkové vyšetrovanie daňových dohôd, ktoré Apple, ďalšia americká firma Starbucks a finančná divízia skupiny Fiat uzavreli s úradmi v Írsku, Holandsku a Luxembursku.

Podľa vtedajšieho oznámenia bruselských činiteľov je vyšetrovanie súčasťou širšieho skúmania daňových predpisov v rôznych krajinách EÚ a daňového plánovania nadnárodných firiem.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.