Podľa expertov sú ďalšou možnosťou, ako sa dostať do fyzickej aj duševnej pohody. Napríklad saunovanie telo zahreje a zrelaxuje. Potenie pomáha eliminovať toxíny, teplo napomáha regenerácii a bojuje proti vírusom. Blahodarný účinok majú tiež aromatické kúpele s esenciálnymi olejmi.pxhere.com
StoryEditor

To, čo vkladá štát do liečby, je málo

18.06.2018, 00:00
Včasná rehabilitácia v kúpeľoch po úrazoch či operáciách, liečba chronicky chorých a primárna prevencia najčastejších ochorení sú tri piliere kúpeľnej liečby. O ich využívaní hovorí Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov a viceprezidentka Európskeho zväzu kúpeľov.

Koľko liečivých prameňov máme?
V liečebnom kúpeľníctve sa môžu využívať len ministerstvom zdravotníctva uznané prírodné liečivé vody, ktoré majú preukázané liečivé účinky. Je ich vyše 120. Zákonom je regulovaná ich ochrana, ťažba, využívanie. Každý zdroj má stanovené indikačné spektrum. Teda nie každá prírodná minerálna alebo termálna voda môže byť využívaná na liečenie a takto byť označená, čo sa, žiaľ, na Slovensku občas stáva. Niektoré termálne kúpaliská totiž v rozpore s platnou legislatívou uvádzajú liečivé účinky, hoci voda nie je ako liečivá uznaná, pretože je chemicky ošetrovaná a dezinfikovaná.

Využívame všetky zdroje a pramene?
Niektoré aj uznané zdroje nie sú zatiaľ využívané. Napríklad Oravská Polhora či Fiľakovo. Samozrejme, prameňov vôd, ktoré majú zvýšený obsah minerálov alebo plynov, je na Slovensku viac. Niektoré sú však málo výdatné, iné obsahujú niektoré nevhodné látky, ktoré sú potenciálne škodlivé. Iné zdroje sú v oblastiach s intenzívnou poľnohospodárskou alebo priemyselnou výrobou.

Ako by sme mali v spoločnosti chápať kúpeľníctvo? Len ako prostriedok na liečenie, alebo má širší rozmer?
Z hľadiska modernej medicíny majú liečebné kúpele stále svoje miesto v zdravotnom systéme. Potrebujeme lôžka pre liečebnú rehabilitáciu, ktorých je akútny nedostatok, pretože sa rušili v nemocniciach. Zarábali totiž podstatne menej ako operačné odbory. Po ťažkých operáciách a úrazoch tak musia pacienti čakať dlho na voľné lôžko v nemocnici alebo v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová, hoci mnohí z nich by mohli absolvovať liečebnú rehabilitáciu v kúpeľoch. Platby zdravotných poisťovní sú však také nízke, že finančne náročnejšiu liečbu nepokrývajú. Slovenské kúpele d...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 02 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. apríl 2024 23:21