22.03.2015, 19:00

Začínali od nuly, teraz sa topia v miliardách. Toto sú najhodnotnejšie startupy

Novinky na trhu môžu narobiť poriadny vietor. A tieto majú miliardovú hodnotu.

Hustá brada, tetovanie na krku, dokonale nagélovaný „undercut“ a bio raw levanduľová torta. Aj takýto obraz sa dnes vybaví ľuďom pri zmienke o startupe.

Vo svojej podstate však nejde o nič viac ako len o moderné pomenovanie začínajúceho podnikateľa. Zo všetkého najviac treba originálny a jednoduchý nápad, priazeň investorov a chuť tvrdo a dlho pracovať. A odrazu sa môže naivný nápad pretaviť do miliardového biznisu.

Možno je to opísané trochu zjednodušene. Ale aj také giganty, akými sú momentálne spoločnosti, respektíve projekty Xiaomi, Uber alebo Palantir, začínali takpovediac od nuly. Napriek tomu dokázali za posledný rok urobiť doslova dieru do sveta biznisu. Stačí sa pozrieť na vývoj hodnoty top 10 startupových spoločností za posledných 12 mesiacov.

Ešte vo februári 2014 bola najhodnotnejšou firmou v konkurencii startupov pomerne neznáma platforma JD.com, čínsky retailový konkurent platforiem, akými sú Alibaba, Amazon či Walmart.

Svoju pozíciu si držala až do júna 2014, keď ju predbehol americký Uber, v tom čase s hodnotou o málo viac ako 18 miliárd dolárov, nasledovaná projektom Airbnb s hodnotou o osem miliárd nižšou.

Píše sa marec 2015 a všetko je zrazu opäť celkom inak. Teda nie celkom. Uber si stále drží veľmi silnú pozíciu, svoju hodnotu zvýšil oproti júnu viac ako dvojnásobne, no už ani to nestačí na prvé miesto v rebríčku. Ten ovládli Číňania. Pozrite si prehľad desiatich najhodnotnejších startupov na svete v galérii:

zdroj: The Wall Street Journal

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.