12.12.2014, 00:00

Plytvanie na svetový spôsob. Tieto projekty zhltli miliardy navyše

Najdrahší projekt v histórii ľudstva stál už o päťdesiat miliárd viac, ako sa očakávalo.

Predstavte si situáciu: Stavebná spoločnosť vyhrala zákazku na stavbu tunela. Počas realizácie sa však projekt neuveriteľne predraží, stavba mešká a objednávateľ (väčšinou štát) zaplatí miliardy navyše. Zdá sa vám to povedomé? Niekoho to zrejme prekvapí, ale gigantické predražovanie stavieb sa netýka iba Slovenska.

Minulý týždeň noviny New York Times odhalili že nová vlaková stanica Svetového obchodného centra bude meškať kvôli dvojmiliardovej sekere, čo znamenalo dvojnásobok pôvodne očakávanej sumy. Takéto prípady zďaleka nie sú ojedinelé a po celej planéte sa takýmto spôsobom plytvajú miliardy navyše.

Aj v takej stereotypne presnej krajine akou je Nemecko sa nevyhli trápnym okamihom. V našej tabuľke sa nachádzajú dokonca dva razy, Elbphilharmonie v Hamburgu a Berlínske nové letisko. Obe ešte stále nedokončené. Nehovoriac o takom projekte, akým je napríklad medzinárodná vesmírna stanica. Pozrite si desať najpredraženejších* projektov na planéte.

*údaje sú v dolároch a sú očistené od inflácie

Zdroj: podio.com 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.