01.11.2014, 00:00

Kam neinvestovať? Svetová banka varuje pred Slovenskom

Graf dňa: Slovensko je podľa Svetovej banky najhoršie v platobnej neschopnosti a vymáhaní pohľadávok.

Slovensko je opäť na špici, avšak v negatívnom slova zmysle. Svetová banka vo svojej štúdii Doing Business vyhodnotila Slovensko ako krajinu, kde neradno investovať. Sme lídrami v počte rokov, ktoré u nás treba na vyriešenie platobnej neschopnosti. S tým súvisí najmä slabé vymáhanie pohľadávok.

Rebríček Doing Business mapuje 189 krajín podľa toho, aké atraktívne sú pre firmy, ktoré by chceli investovať. Radí ich podľa dostupnosti začatia podnikania. Denník The Economist však upozorňuje aj na nesplácanie pohľadávok, čo je jeden z najdôležitejších argumentov pre rozhodnutie firmy ostať v krajine.

Krajiny periférie, ktoré zasiahla kríza veľmi tvrdo, napríklad Grécko a Slovinsko, trvá oveľa dlhšie, kým sa firma dostane z platobnej neschopnosti. Gréci, Slovinci aj Taliani majú podľa rebríčka tiež problém dodržiavať podmienky zmlúv a aj vymáhať pohľadávky. Slovensko zase prekvapilo ako krajina, v ktorej firmám najdlhšie trvá dostať sa z platobnej neschopnosti, a to až štyri roky. Vymáhanie podmienok zmlúv u nás podľa rebríčka trvá približne rok a pol.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.