30.12.2014, 15:55

Saudská banka porušila šaríu. A získala miliardy eur

Na akciových trhoch bodovali Arabi a Číňania. Pozrite si rebríček najväčších burzových debutov tohto roka.

Rok 2014 sa do dejín burzy zapíše ako rok rekordov. Podľa denníka Financial Times v tomto roku ponúklo svoje akcie investorom rekordných 1 205 spoločností. A predaj týchto cenných papierov im vyniesol 258 miliárd dolárov, teda najviac od finančnej krízy.

Burzy tento rok zaznamenali hneď niekoľko prvenstiev a rekordov. V Ázii a Austrálii, kde sa vláda rozhodla privatizovať poisťovňu cez burzu, sa urodil rekord vo výnosoch z predaja akcií. Najväčší burzový debut na blízkom východe bol zároveň druhým najväčším a najziskovejším na svete - a aj najkontroverznejším. Takýto spôsob obchodovania totiž islamské právo zakazuje. Tohtoročným triumfálnym vstupom na burzu však kraľuje čínska Alibaba, ktorá sa vďaka burze NYSE stala jednou z najhodnotnejších firiem na svete.

Najviac IPO podľa FT tento rok prebehlo v Európe, kedy sa počet spoločností, ktoré vstúpili na burzu, navýšil o 87 percent. Firmám ale vyniesli "len" 68,2 milióna dolárov. V Spojených štátoch sa tento rok uskutočnilo len o 54 percent viac IPO ako vlani, spoločnostiam ale zarobili 95,2 miliardy dolárov.

Prehľad najväčších burzových debutov tohto roka nájdete v našej galérii.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.