01.11.2013, 00:00

Chudoba v Amerike rastie. Pozrite si desať dôvodov prečo

Horšie pracovné podmienky či klesajúci príjem domácností. Aj preto sa situácia v USA od vypuknutia krízy zhoršila.

Smelé vyhlásenia o tom, že kríza je tentokrát už definitívne za nami sa ozývajú čoraz častejšie. Na lepšie časy sa ale väčšine z nás stále neblýska. Pozitívnejšie to však nevyzerá ani na druhej strane oceánu. Dlh Ameriky už presiahol neuveriteľných sedemnásť biliónov dolárov, tamojšia centrálna banka pokračuje v masívnom programe nákupu dlhopisov a s nezamestnanosťou to nevyzerá priaznivo. Majetková nerovnosť rastie aj v dôsledku vládnych politík a stále väčší počet američanov upadá pod hranicu chudoby.

Prinášame vám desať dôvodov, prečo sa situácia v Amerike zhoršila od vypuknutia krízy.

1. Sociálne dávky pobera vyše sto miliónov Američanov
Počet poberateľov rôznych foriem sociálnych dávok už presiahol počet zamestnaných na plný úväzok. Zatiaľ čo v súkromnom a verejnom sektore na plný úväzok pracovalo 101 miliónov Američanov, sociálne dávky ich poberalo až 108 miliónov.

2. Takmer 50 percent ľudí bralo podporu
V posledných troch mesiacoch roku 2011 poberalo podporu z aspoň jedného z vládnych programov až 49 percent Američanov.

3. Peniaze na sociálne programy
Americká vláda na sociálne programy minula za posledných päť rokov neuveriteľných 3,7 bilióna dolárov.

4. Príjem domácností klesá
Akciovým trhom sa momentálne síce darí, no príjem priemerných domácností klesá už piaty rok po sebe.

5. Predbehli aj Španielov
Približne jedna z piatich domácností v krajine je dokonca odkázaná na potravinové lístky. Pre porovnanie, v sedemdesiatych rokoch minulého storočia to bola len jedna z päťdesiatich. Celkový počet Američanov odkázaných na potravinové lístky dosiahol 47 miliónov a presiahol tak napríklad populáciu Španielska. Priemerná výška takjeto podpory sa pohybuje okolo štyroch dolárov na osobu a deň.6. Historické maximá
Majetkové rozdiely medzi chudobnými a bohatými dosahujú historické maximá. Majetní to síce zväčša nepovažujú za vážny problém, no tí na druhej strane štatistiky to vnímajú inak.

7. Jeden zo šiestich Američanov žije v chudobe
Podľa amerického štatistického úradu približne jeden zo šiestich američanov žije v chudobe, čo je najviac od konca šesťdesiatych rokov.

8. Študenti bez domova
Rekorný počet študentov verejných škôl je bez domova. Podľa posledných údajov je ich až 1,2 milióna.

9. Zhoršenie pracovných podmienok
Zhoršujú sa aj pracovné podmienky. Približne jeden zo štyroch zamestnancov už dnes zarába len desať a menej dolárov na hodinu.

10. Hranica chudoby
V priemere až štyria z piatich dospelých sa aspoň po istú časť svojho života potýkajú s nezamestnanosťou, balansujú na hranici chudoby alebo sú závislí na podpore štátu.

Zdroj: The Economic Collapse Blog, USA Today, DailyMail, CNS News

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.