21.11.2014, 00:00

Platíme viac daní ako sociálne štáty. Sme najhorší v regióne

Daňové zaťaženie je u nás vyššie ako v krajinách so štedrým sociálnym programom.

Slovensko platí spomedzi krajín V4 najviac daní. Okrem korporátnej dane a dane z príjmu platíme ešte 18 ďalších daní. Celkové daňové zaťaženie je pritom v regióne najvyššie. A celková daňová sadzba je dokonca vyššia, akú majú škandinávske sociálne štáty. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila Svetová banka v spolupráci s poradenskou spoločnosťou PwC.

Platíme viac ako "sociálne štáty"

Celková daňová sadzba je u nás podľa štúdie 48,6 percenta. Oproti minulému roku sme si tak pohoršili. V roku 2013 bola celková sadzba 47,2 percenta. Zaujímavé je, že sa takto môžeme porovnať s krajinami, ktoré sa preslávili štedrým sociálnym systémom. Celková daňová sadzba vo Švédsku je podľa štúdie 49,4 percenta, Fínsko 40,0 a Dánsko 26,0 percenta. Ešte aj susedné Maďarsko so známymi Orbánovými daňami má nielen menej druhov daní (11) a aj nižšiu celkovú sadzbu (48,0 percenta). Štúdia tiež uvádza, že najviac zaplatíme na daniach z práce.

V Európe nám podľa počtu daní, ktoré nás zaťažujú, patrí štvrtá priečka. Celkovo štátu odvedieme 20 rôznych daní. Viac druhov platia iba v Luxembursku, na Islande a na Cypre. Na druhej strane, "nad daňami" strávime ročne 207 hodín. Susedné Česko vyšlo v tomto ukazovateli najhoršie v celom rebríčku- Česi strávia plnením daňových povinností 413 hodín ročne. Tým sme si v rebríčku "Paying taxes 2014" zaistili 100. priečku. Česi skončili 119.

Graf: Svetová banka, Pwc

 

Svet platí menej daní

Nasledujúci graf ukazuje, ako sa menilo daňové zaťaženie od roku 2004. Dane z príjmu sa takmer nemenili, no daň zo zisku a ostatné dane výrazne klesli. Podľa Pwc za to môže práve kríza. Viaceré štáty sa totiž rozhodli uľahčiť ekonomike práve nižšími daňami.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.