28.03.2014, 00:00

Najväčšie nepokoje, ktoré svet obrali o miliardy

Pozrite si rebríček nepokojov, ktoré sa zapísali do histórie a spôsobili miliónové škody.

Martin Luther King raz vyhlásil, že nepokoje sú jazykom nevypočutých. Keď v správach sledujeme rozsiahle nepokoje podobné tým, ktoré zažil Londýn v roku 2011, pravdepodobne sa pozeráme na skupinu ľudí, ktorí sa cítia frustrovaní či utláčaní. Pravdepodobne tiež cítia, že jediný spôsob, ako upútať patričnú pozornosť úradov, je zanechať fyzickú stopu na svojom okolí. Ako by bolo možné ignorovať rozhnevaný dav, ktorý prevracia autá, rabuje obchody a útočí na políciu?

Napriek odsudzujúcim vyhláseniam politikov a polície však nejde výhradne len o bandu násilníkov. Nesmieme totiž zabúdať, že nepokoje sa nezačínajú bezdôvodne. Opakujúcim sa motívom je vo väčšine prípadov silný pocit krivdy. Na to, aby vyvrelo politické, náboženské či etnické napätie, pritom niekedy stačí málo. Rozsiahle a často aj krvavé nepokoje môže vyvolať správa o úmrtí, nepopulárnom verdikte súdu, či dokonca jediné zatknutie. Prinášame vám rebríček piatich najrozsiahlejších nepokojov. Zoradili sme ich podľa rozsahu škôd, ktoré spôsobili na verejnom aj súkromnom majetku.

Zdroj: The Richest

 

5. Watts 1965 – škody za viac ako 300 miliónov dolárov

Rozsiahle nepokoje na predmestí Los Angeles začali po tom, ako policajná hliadka v auguste 1965 zadržala 21-ročného Afroameričana Marquetta Fryea za jazdu na motorke pod vplyvom alkoholu. V okolí miesta zadržania sa rýchlo zhromaždil nahnevaný dav, ktorý na políciu začal hádzať kamene. Nepokoje sa rýchlo rozrástli a následné rabovanie, podpaľačstvo a útoky na políciu zasiahli veľkú časť LA. Rebéliu sa podarilo rozbiť až po nasadení tisícky policajtov a armádnej divízie s tankami. Výsledkom bolo 34 mŕtvych, tisíc zranených a 3 500 zatknutých.

4. Londýn 2011 – škody za 500 miliónov dolárov

Britské médiá v auguste 2011 priniesli správu o prestrelke s políciou v londýnskej štvrti Tottenham, pri ktorej zomrel 29-ročný Mark Duggan. Vyšetrovanie však rýchlo odhalilo, že Duggan na políciu vôbec nestrieľal. Jeho rodina a priatelia, ktorí sa dožadovali spravodlivosti, následne zorganizovali mierumilovný pochod. Ten sa však rýchlo zvrtol do vlny násilia a rabovania, ktorá sa rozšírila po celom Londýne aj ďalších mestách. Nepokoje si okrem stoviek zničených áut, obchodov a domovov vyžiadali päť obetí a desiatky zranených.

3. Detroit 1967 – škody za viac ako 700 miliónov dolárov

V júli 1967 uskutočnila detroitská polícia raziu v nelegálnom bare v jednej z černošských štvrtí. Zatkli tam 82 ľudí oslavujúcich návrat dvoch veteránov z Vietnamu. Na mieste sa zhromaždil dav rozhnevaný správami o údajnom použití násilia. Jedny z najnásilnejších nepokojov 20. storočia vypukli po tom, ako niekto z prítomných rozbil fľašou okno policajného auta. Nasledovalo päť dní rabovania, podpaľačstva a násilností, ktoré viedli k zničeniu 2 000 budov a vyžiadali si 43 mŕtvych a 1 200 zranených. Situáciu musela riešiť aj národná garda a armáda.

2. Los Angeles 1992 – škody za miliardu dolárov

Najničivejšie občianske nepokoje v USA spustilo zatknutie mladého Afroameričana Rodneyho Kinga, ktorý prekročil rýchlosť a pokúsil sa uniknúť polícii. Pri jeho dostihnutí vznikla potýčka, počas ktorej ho policajti zbili obuškami. Celý incident natočil jeden zo susedov a prípad skončil aj na súde. Obžalovaní policajti však boli obvinení zbavení. Okamžite po vynesení rozsudku sa spustili rozsiahle nepokoje, ktorých cieľom boli najmä supermarkety, fastfoody a bieli obyvatelia LA. Výsledkom šesť dní trvajúcich násilností a rabovania bolo 53 mŕtvych a 4 000 zranených.

1. Gujarat 2002 – škody za viac ako miliardu dolárov

Skupina islamských radikálov v indickom štáte Gujarat zaútočila vo februári 2002 na vlak plný hinduistických aktivistov. Výsledkom bolo 58 mŕtvych. Tento incident spustil najkrvavejšie konflikty medzi indickými moslimami a hinduistami, ktoré trvali mesiace. Výsledkom bolo viac ako tisíc mŕtvych, 2 500 zranených a škody na majetku za viac ako miliardu dolárov.
Úrady označili útok na vlak za teroristický útok, potichu však tolerovali krvavé útoky na miestne moslimské obyvateľstvo. Mnohí preto argumentujú, že išlo de facto o pogrom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.