27.12.2014, 00:00

Pracovité, ale nevhodné na investovanie. Pozrite si Slovensko v rebríčkoch

Slovensko sa často umiestňuje na chvostoch rebríčkov. Nie je to však pravidlom.

Ako sa Slovensku darilo v roku 2014? Najlepšie je, keď sa porovnáme so zvyškom sveta, v ideálnom prípade s našimi najbližšími susedmi. Vybrali sme pre vás top desať rebríčkov, v ktorých sa Slovensko umiestnilo. Celý rebríček sa zobrazí po kliknutí na odkaz.

Platíme viac daní ako sociálne štáty. Sme najhorší v regióne

Daňové zaťaženie je u nás vyššie ako v krajinách so štedrým sociálnym programom. Platíme najviac druhov daní.

Slovákom sa žije lepšie ako Talianom. Toto je nový rebríček prosperity

Kvalita života je na Slovensku lepšia ako v Taliansku či susednom Maďarsku. Vyplýva to z indexu spoločnosti Legatum Prosperity Index, ktorý nehodnotí krajiny iba na základe výkonu ekonomiky, ale aj prosperity. Slovensko sa umiestnilo na 35. priečke. Polepšili sme si najmä v ukazovateľoch vzdelania a zdravotnej starostlivosti.

Porovnanie platov v Európe. Slováci výrazne zaostávajú

O tom, že na Slovensku sú platy nižšie ako v západnej Európe, všetci dobre vieme. Vďaka dátam EUrostatu však vieme, aké priepastnú sú tieto rozdiely. Vyplýva z nich okrem iného aj to, že na čistý mesačný švajčiarsky plat musí priemerne zarábajúci Slovák odpracovať až takmer 8 mesiacov. Ešte horšie sú na tom ale Bulhari a Rumuni, ktorí sa k priemernej čistej mesačnej mzde Švajčiara alebo Nóra nedopracujú ani za celý kalendárny rok.

Mýtus o lenivom juhu padol. Gréci a Rumuni pracujú viac ako my

Pracovitý sever a lenivý juh. Tento mýtus sa po Európe rozšíril najmä v čase vypuknutia dlhovej krízy. Ale nové údaje Eurostatu a štúdia francúzskej výskumnej organizácie Code- Rexecode hovoria presný opak. Rebríčku kraľujú Rumuni s Grékmi, na chvoste sa ocitlo Fínsko.

Toto sú najhoršie realitné trhy sveta. Je medzi nimi aj Slovensko

Stránka Business Insider zosumarizovala sedem najslabších realitných trhov na báze medziročného porovnania cien so započítaním inflácie. Tento rebríček ukazuje v percentách medziročný vývoj cien na trhu s bývaním.

V korupcii sme predbehli aj Botswanu. A sme najhorší v regióne (mapa)

Slovensko sa v boji proti korupcii zlepšilo. Stále však zaostávame za väčšinou susedov. Vyplýva to zo štúdie Transparency International. Najhoršie v rebríčku dopadlo Somálsko a Severná Kórea. Naopak najmenej sa korumpuje v Dánsku a na Novom Zélande.

Po páde komunizmu sme boli pre investorov rajom, teraz sme najhorší v regióne

Dobré podnikateľské prostredie a finančná príťažlivosť, na druhej strane slabá kvalifikácia pracovnej sily. Takto obstálo v hodnotení spoločnosti A. T. Kearney Slovensko. Spomedzi krajín, ktoré lákajú firmy, aby u nich zriadili prevádzky lacnejšie ako v ich domovskej krajine, sme sa umiestnili na 35. mieste. Oproti vlaňajšku to predstavuje zlepšenie, no od roku 2005 sme klesli o 19 priečok.

Rebríček bohatstva nás nepoteší. Patríme medzi najchudobnejších v Európe

Slovensko sa vlani v medzinárodnom porovnaní umiestnilo na 38. mieste v rebríčku najbohatších krajín sveta. Na jedného Slováka pripadali čisté finančné aktíva vo výške 4 930 eur. Na prvom mieste bolo opäť Švajčiarsko, pričom priemerný Švajčiar mal nasporených 146 540 eur. Vyplynulo to z prieskumu Global Wealth Report skupiny Allianz.

Najlepšie krajiny sveta. Slovensko predbehla Zambia či Ghana

Kolumbia, Zambia, Ghana a ďalšie krajiny s nelichotivým imidžom sú lepšími krajinami ako Slovensko. Tak je to podľa najnovšieho rebríčka The Good Country Index, ktorý porovnával krajiny podľa toho, ako veľmi prispievajú k budovaniu spoločného dobra v duchu humanizmu. Slovensko sa celkovo umiestnilo na 42. priečke.

Stratená generácia nás dostala medzi najhoršie krajiny sveta

Slovensko je opäť v prvej desiatke svetového rebríčka. Nie je sa však veľmi čím chváliť. Magazín Global Post zostavil rebríček krajín s najväčšou a naopak najnižšou mierou nezamestnanosti mladých - takzvanej stratenej generácie. Slovensko uzatvára desiatku najhorších s 33,2 percentami.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.