22.02.2015, 00:00

Tieto armády by mohli byť pre svet najväčšou hrozbou

Pozrite si rebríček desiatich najsilnejších ozbrojených zborov na svete.

Zem je nebezpečné miesto. A v poslednom čase to platí niekoľkonásobne viac. Zbrane rinčia na východe Ukrajiny, Blízkom východe, na mnohých miestach v Afrike. Internetová stránka Global Firepower (GFP) každoročne sumarizuje silu jednotlivých armád vo svete. Celkovo je v rebríčku zakomponovaných viac ako 100 svetových armád. Nejde však len o veľkosť, zohľadňujú sa aj ďalšie faktory, ktoré umožňujú porovnávať relatívnu silu jednotlivých ozbrojených zborov.

Do úvahy sa neberie jadrový arzenál niektorých štátov, ktorý by výrazne skreslil výsledky rebríčka. Namiesto toho sú posudzované len možnosti krajín viesť vojnu konvenčnými prostriedkami, teda po zemi, vo vzduchu a na vode. Zarátané sú aj geografické podmienky, finančné možnosti krajín a tiež prístup k prírodným zdrojom. Rebríček GFP je urobený na základe viac ako päťdesiatich rôznych faktorov, okrem iného napríklad aj vysokej či nízkej spotreby ropy.

Pozrite si v galérii, ktoré armády sú považované za najnebezpečnejšie vo svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.