15.07.2014, 17:44

Toto sú najväčšie armády sveta. Slovensko je na úrovni Mongolska

Poznáme najlepšie armády na svete. Slovensko je na 71. priečke zo 106 krajín.

Toto sú najväčšie armády sveta. Slovensko je na úrovni Mongolska
Desiatka lietadlových lodí, vyše 13 tisíc lietadiel a viac ako sto miliónov záložníkov. Aj tieto faktory robia z USA vojenskú veľmoc. Podľa rebríčka Global Firepower Index, ktorý mapuje veľké množstvo faktorov, sa za Spojenými Štátmi umiestnilo Rusko a Čína.

Rebríček mapuje 106 krajín a berie do úvahy až 50 rôznych faktorov ako napríklad rozpočet na armádu, dostupnú bojaschopnú silu (ľudské zdroje) a výbavu, teda lietadlá, lode či tanky. Rovnako berie do úvahy aj dostupnosť a využiteľnosť prírodných zdrojov.

Index mapuje iba kvantitatívne znaky bez kvalitatívnych znakov. To napríklad znamená, že hoci má Severná Kórea 78 ponoriek, neznamená to, že sú všetky plne funkčné a pripravené na boj. V skutočnosti je väčšina z nich zastaraná a flotilu tvoria ponorky typu Romeo s dieslovým motorom.

Podobne to je aj v prípade Slovenska, ktoré má podľa rebríčka 12 stíhačiek, pričom plne pripravená na okamžitý boj je iba jedna z nich. V úrovni ozbrojenia nás predbehli všetci naši susedia, Poľsko a Česká republika sa umiestnili dokonca v top 35ke. Podobnú vojenskú úroveň ako my má napríklad Bulharsko, Mongolsko či Irak. Spomedzi európskych krajín patríme medzi posledných.

Celý rebríček nájdete tu.

Nasledujúci rebríček ukazuje 35 krajín s najvyšším bojovým potenciálom. Rebríček vedú Spojené štáty - ročne nalejú do armády asi 600 miliárd dolárov, čo je najviac na svete.

 

Ako je na tom Slovensko si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.