16.09.2014, 16:20

Gates, Soros a Babiš. Medzi najvplyvnejšími ľuďmi sveta je aj Slovák

V rebríčku politicky najvplyvnejších miliardárov sveta kraľuje Bill Gates. Andrej Babiš sa umiestnil na piatom mieste.

Rebríčkov, ktoré sa venujú majetku milionárov nájdete vo svete mnoho. Od Forbesu, cez Bloomberg až po neznáme think tanky v Číne. No rebríček, ktorý by hodnotil politický vplyv miliardárov sa objavil až teraz. Na túto otázku sa pozrel viceprezident amerického think tanku Brookings Institute Derrel West a vytvoril rebríček pätnástich najvplyvnejších miliardárov sveta a napísal o nich knih s názvom Miliardári: Úvahy o hornej vrstve.

To, že je na prvom mieste Bill Gates asi neprekvapí nikoho. No na piatom mieste sa prekvapivo umiestnil slovenský miliardár, český vicepremiér, minister financií a majiteľ skupiny Agrofert (pod ktoré patria aj Hospodárske noviny) Andrej Babiš. Pred ním sa na prvej priečke umiestnil už spomínaný Bil Gates so svojou manželkou Melindou, miliardár a investor George Soros. Ďalších najvplyvnejších miliardárov nájdete vo fotogalérii.

Rebríček najvplyvnejších miliardárov si pozrite tu:

Kniha Derrela Westa, v ktorej sú Babišovi venované dve a pol strany, bude prestavená vo štvrtok. West na stránkach inštitútu vysvetlil Babišovu pozíciu tím, že vyhral voľby potom, či si kúpil vydavateľstvo MAFRA. Podľa Westa je príkladom miliardára, ktorý sa stal politicky aktívnym a v českej vláde ma teraz pozíciu s obrovský vplyvom. Prečo sa napríklad druhý najbohatší muž sveta Carlos Slim dostal až za Babiša, vysvetľuje West tým, že aj napriek tomu, že je omnoho bohatší a na nezanedbateľný vplyv v zákulisí, tak nikdy nevytvoril politickú stranu a nekandidoval vo voľbách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.