25.10.2013, 00:06

Desať nezmyslov, za ktoré môže Európska únia

Propagácia škodlivých žiaroviek, či vplyv klimatických zmien na ženy. Pozrite si rebríček nezmyselných štúdií a nariadení, za ktoré vďačíme únii.

S príchodom krízy sa do centra pozornosti dostalo aj regulačné bremeno, s ktorým musia zápasiť nie len firmy, ale aj samotní spotrebitelia. Veľká časť tejto záťaže k nám prichádza práve z Bruselu. Výsledkom mnohých regulácií je však často presný opak toho, čo  Únia pôvodne zamýšľala. Prinášame vám výber desiatich najabsurdnejších regulácií  z publikácie “45 nezmyselných opatrení a nápadov Európskej únie”, ktorú pripravilo Združenie podnikateľov Slovenska a Nadácia F. A. Hayeka.

1. Zákaz štandardných žiaroviek

Po zákaza výroby a dovozu klasických žiaroviek v EÚ sú pre spotrebiteľov najdostupnejšou alternatívou úsporné žiarovky. Ich používanie však so sebou prináša viacero zdravotných rizík. Úsporné žiarovky obsahujú nebezpečnú ortuť a sú vyrábané oveľa náročnejšími výrobnými procesmi, ich skutočný dopad na životné prostredie je teda otázny.

2. Vplyv klimatických zmien na rovnosť žien

Podľa EÚ ženy robia voľby, ktoré vedú k menšiemu poškodzovaniu životného prostredia, napríklad šoférujú menšie autá, používajú verejnú dopravu a jedia menej mäsa. Podľa EÚ tiež ženy horšie znášajú dopady klimatických zmien. EÚ teda prichádza k poznaniu, že „bez skutočnej rodovej rovnosti nebude existovať ani klimatická spravodlivosť”. Rovnosť príležitostí mužov a žien tiež podľa EÚ prispieva k udržateľnému rozvoju a k ochrane životného prostredia.

3. Povinné kvóty pre ženy v riadiacich orgánoch spoločností

Európska komisia chce odstrániť tzv. sklenený strop, ktorý nadaným ženám bráni v dosahovaní vrcholových pozícií v najväčších podnikoch EÚ. Komisia preto navrhla povinnú kvótu vo výške 40 % pre obsadenie pozícii nevýkonných riadiacich pracovníkov spoločností na burze. Ide o zásah do slobody podnikania, ktorý navyše oficiálne ustanovuje pozitívnu diskrimináciu žien.

4. Zákaz rozlišovania medzi ženami a mužmi pri tvorbe cien poistného

Zohľadňovanie pohlavia pri výpočte poistných sadzieb nebolo zámernou diskrimináciou podľa pohlavia, ale len odrážalo štatistiky bezpečného jazdenia. Dôsledky pociťujeme už teraz v podobe vyšších sadzieb poistného.

5. Regulácia futbalových prestupov

EÚ uskutočnila rozsiahlu štúdiu o prestupoch futbalistov medzi jednotlivými futbalovými klubmi. Futbalové kluby podľa nej vynakladajú na prestupy zhruba 3 miliardy eur ročne. Bruselu sa však nepáči, že len málo z týchto prostriedkov pripadne menším klubom a amatérskym súťažiam a chystá preto patričné regulácie.

6. Zákaz nosenia podpätkov a šperkov pre kaderníčky

V záujme zlepšenia pracovných podmienok návrh zakazuje kaderníčkam pri práci nosiť topánky s podpätkami, šperky a hodinky. Podľa návrhu budú musieť kaderníčky povinne nosiť topánky s rovnou protišmykovou podrážkou. Návrh má za cieľ ochrániť pracovníkov, no v skutočnosti pre nich vytvára minimálne sčasti horšie pracovné podmienky.

7. Obmedzenie príkonu vysávačov

Európska únia chce pomôcť spotrebiteľom ušetriť elektrickú energiu tým, že zakáže vysávače s vyšším príkonom. Podľa výpočtov Európskej únie je priemerný príkon v súčasnosti nakupovaných vysávačov 1800 W. Maximálny možný príkon vysávačov od septembra 2014 bude 1600 W a od septembra 2017 dokonca len 900 W. Vzhľadom na také výrazné obmedzenie príkonu ale nie je jasné, ako bude zabezpečená porovnateľná efektivita vysávania.

8. Zmena vykonávacieho nariadenia o obchodných normách na olivový olej

Európska únia vníma ako problém súčasný spôsob servírovania olivového oleja v reštauráciách. Olivový olej býva zvyčajne podávaný v otvorených nádobách, kde podľa EÚ hrozí riziko, že zákazník nedostane olej takej kvality, za akú zaplatil. Cieľom zmeny nariadenia je znemožniť takéto praktiky. Od 1.1.2014 bude olivový olej povinne servírovaný vo fľašiach so špeciálnym uzáverom Zvýšené náklady na dodržiavanie tohto nariadenia však budú znášať samotní spotrebitelia.

9. Zákaz zobrazovania obrázkov na obaloch dojčenského mlieka

Obal na dojčenskom mlieku nesmie obsahovať obrázky detí, iné obrázky alebo text, ktoré môžu idealizovať takýto prípravok, a tým odradiť matky od kojenia. Namiesto obrázkov detí a zvierat na obaloch dojčenského mlieka bude môcť byť iba ilustračný obrázok výrobku a návod na prípravu.

10. Regulácia chemikálií, ktoré sa dajú zneužiť na výrobu bômb

Keď že bomby pri niektorých teroristických útokoch boli vyrobené z ľahko dostupných chemikálií, EÚ chce  ich predaj kontrolovať. Výrobky obsahujúce vysokú koncentráciu látok, uvedených v návrhu, bude možné zakúpiť len po preukázaní toho, že budú použité na legitímny účel. Dotknutí spotrebitelia si tiež budú musieť vybaviť povolenie na nákup týchto výrobkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.