05.01.2016, 00:00

Bez drobných aj v kostole. Zo Švédska mizne hotovosť

Ľudia aj firmy v technologicky vyspelom Švédsku opúšťajú zažité zvyky – vrátane hotovosti.

Farníci platiaci do zvončeka prostredníctvom SMS správ, pouliční predavači vybavení čítačkami platobných kariet a banky, ktoré obmedzujú hotovosť. Švédsko je na ceste k bezhotovostnej ekonomike. Hotovostné platby sú oveľa menej časté než v iných vyspelých krajinách. Kritici však pred týmto trendom varujú.

Trend ide naprieč spoločnosťou. Podľa denníka TheNewYork Times sa to týka firiem, inštitúcií aj bánk.

Dokonca populárna skupina ABBA, ktorá peniaze oslavuje v piesni Money, Money, Money, sa odrezala od klasickej hotovosti. Známe ABBA Museum prestalo prijímať mince a bankovky. „Nechceme byť pozadu v čase, keď hotovosti zvoní umieračik,“ povedal bývalý člen ABBA Bjorn Ulvaeus, ktorý hudobný odkaz populárnej skupiny pretavil do úspešného biznisu, ktorý zahŕňa aj múzeum.

O trende vie svoje aj bezdomovec zo Štokholmu Stefan Wikberg (65). Keď bývalý IT technik stratil prácu, živil sa na ulici predajom novín a časopisov, musel si však zaobstarať čítačku kreditných kariet, aby si niečo zarobil.

A zvyk preniká tiež do konzervatívnych cirkev

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.