17.12.2015, 00:00

Za oceánom musia utiahnuť uzdu lacným peniazom

Menová politika Európy a USA sa od seba vzďaľuje.

Americká centrálna banka Fed mala včera večer na programe rozhodnutie o dlhoočakávanom kroku – zvýšení základných úrokových sadzieb po prvý raz od roku 2006 a po siedmich rokoch ich nehybnosti. Rozhodnutie Fedu bolo až po uzávierke tohto vydania HN, väčšina analytikov však predpovedala, že úroky stúpnu o 0,25 percentuálneho bodu, teda na úroveň pásma 0,25 až 0,5 percenta.

Rozhodnutie Fedu ovplyvnila najmä optimistická situácia v americkej ekonomike, ktorá rastie. Nezamestnanosť tam klesla na päť percent, čo je najnižšia úroveň od apríla 2008. Inflácia je stabilná, i keď nižšia, ako by si centrálna banka želala. Navyše americkí spotrebitelia míňajú, čím podporujú domáci dopyt. Prieskumy medzi ekonómami pred rozhodnutím Fedu hovorili o 83-percentnej pravdepodobnosti zvýšenia úrokovej sadzby. Málokto predpokladal, že by sa sadzby zvýšili miernejšie alebo vôbec.

Uťahovanie kohútikov

Fed bude asi zvyšovať úroky aj v priebehu budúceho roka,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.